انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

گرافیک یک پروژه، چقدر مهم است؟

گرافیک یک پروژه، چقدر مهم است؟


چند وقت پیش، به شما ایمیلی فرستادم و خواستم که مشکلاتتان در برنامه نویسی را برای من ارسال کنید تا به آنها جواب بدهم. یکی از ایرادهایی که زیاد مطرح شد، این بود که برنامه نویس ها به علت آشنا نبودن با اصول گرافیک، نمیتوانند نرم افزارهایی با ظاهر زیبا درست کنند. تصمیم گرفتم مقاله ای در این رابطه که گرافیک پروژه چقدر مهم است بنویسم.

اولین و مهم ترین سوال این است که اصلا گرافیک پروژه یعنی چه؟ ببینید، به طور کلی، به ظاهر نرم افزار و آن چیزی که کاربر میبیند و با آن کار میکند، UI یا همان User Interface میگوییم. پس سوال به این شکل تصحیح میشود که UI یک نرم افزار، چقدر مهم است؟

این سوال را میشود از ۲ زاویه بررسی کرد. از دید زیبایی شناسی و از دید UX یا همان User Experience

دیدگاه زیبایی شناختی

در یک جمله خیلی ساده میگویم. یک نرم افزار، بهتر است ظاهر زیبایی داشته باشد. اما واقعیت این است که زیبایی، یک مفهوم نسبی است. شاید یک نفر رنگ سبز را زیبا بداند و یک نفر دیگر رنگ قرمز را

شاید یک نفر فونت های کوچک را ترجیح بدهد و یک نفر دیگر فونت های درشت را. پس زیبایی از دید هر کدام از این افراد متفاوت است. خوب کار سخت تر شد. حالا میخواهیم یک نرم افزار را زیبا کنیم، بدون اینکه بدانیم زیبایی دقیقا یعنی چه!

برای اینکه بدانیم زیبایی دقیقا یعنی چه، یک داستان واقعی برایتان تعریف میکنم و بعد به سراغ تعریف واقعی زیبایی میروم.

چندین سال پیش، در شرکتی بودم که برای اتوبوسرانی کرج، نرم افزار تولید میکردیم. آن زمان Delphi به شدت پرکاربرد بود و نرم افزار ما هم با دلفی ساخته شده بود. در دلفی قابلیتی وجود داشت به اسم Skin که با فعال کردن آن، تم رنگ و ظاهر کل نرم افزار به یک کلیک عوض میشد و رنگ و لعاب خوبی میگرفت.

ما هم یک SKIN عالی روی نرم افزار نصب کردیم و با کلی ذوق و شوق، نرم افزار را تحویل دادیم. اپراتورها غر زدند که “چرا این نرم افزار کنده؟ ”

ما هم بررسی کردیم و دیدیم که مشکل از همان skin است. غیر فعالش کردیم و نرم افزار را تحویل دادیم و همه اپراتورها، بشکن زدند و راضی بودند. جالب این است که حتی یک نفر هم نگفت “پس اون رنگ آبی خوشگل نرم افزار چی شد؟ “.  همه فقط از سرعت بالاتر لذت بردند.

آنجا بود که یک چیز مهم را یاد گرفتم. گرافیک یا همان UI نرم افزار، چیزی بیشتر از چندتا پالت رنگ خوش رنگ و لعاب و زیبا است.

کاربرها چیزهای دیگری را میخواهند و دیدشان از زیبایی، چیز دیگری است. پس زیبایی چیست؟ اینجاست که بحث UX مطرح میشود.

UX یا User Experience چیست؟

ببینید! مهم ترین جیزی که باعث میشود احساس کنیم سایتی راحت است یا نرم افزاری خوب است، این است که تجربه کاربری راحتی با آن داشته باشیم. در واقع یعنی، نیازی که از آن نرم افزار داریم، به راحتی و بدون پیچیدگی برطرف بشود. مثلا در داستانی که برایتان گفتم، اپراتورها نیاز به یک نرم افزار سریع داشتند. به Google نگاه کنید. مگر میشود سایتی را ساده تر از گوگل طراحی کرد؟ اما همه ما با آن راحتیم. چون UX خوبی دارد. پس UX باید همیشه برایتان در اولویت باشد. قبل از اینکه درگیر ایده آل گرایی های رنگ و لعاب بشوید، یک UX خوب برای کاربرتان خلق کنید. یادتان باشد زیباترین نرم افزار، نرم افزاری است که با حداقل پیچیدگی و در اسرع وقت، کاربر شما را به هدفش برساند.

مگر نه اینکه ساخت نرم افزار، کلا برای رفع نیازها است؟ پس بر روی نیازی که قصد دارید رفع کنید، متمرکز شوید. UX را در کارتان به کار ببرید و بیش از حد، درگیر رنگ و لعاب نشوید.

 

پس رنگ و لعاب همیشه بد است؟

ابدا نه. نکته اینجاست که در استفاده از المان های گرافیکی باید ۲ نکته را در نظر بگیرید:

 1. نکته اول و مهمتر، رفع نیاز است و بعد زیبا بودن
 2. گرافیک، نباید به تجربه کاربری یا UX ضربه بزند. بلکه باید در خدمت آن باشدنظر بدهید

5 دیدگاه برای “گرافیک یک پروژه، چقدر مهم است؟

 • مجتبی طغیانی گفته
  ۱۲ اسفند ۹۷

  عالی بود جناب صبوئی. دقیقا مشکلی که من داشتم. من مفهوم UX را هم تا حالا درست متوجه نشده بودم. خیلی ساده و روان توضیح دادید.

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۱۲ اسفند ۹۷

   ممنونم مجتبی عزیز

 • Esi گفته
  ۱۲ اسفند ۹۷

  سلام مهندس.
  واقعا ممنون.

 • جمال حسینی گفته
  ۱۲ اسفند ۹۷

  بی نظیر بود.
  دست مریزاد.

 • nebez گفته
  ۱۲ اسفند ۹۷

  سلام لطفا ابزار به اشتراک گذاری رو برای مطلب فعال کنید ممنون از شما.
  مطلبتون که حرف نداشت دمتون گرم