انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

چند خطی به بهانه نقد بازی پسر خوانده

چند خطی به بهانه نقد بازی پسر خوانده


در این مقاله سعی دارم به بهانه نقد بازی پسر خوانده از استودیوی پاییزان، گریزی هم به بازار تولید نرم افزارهای ایرانی بزنم. با من همراه باشید.

من همیشه پیگیر محصولات و نرم افزارهای ایرانی بوده ام. فعالیت هایشان را پیگیری کرده ام و سعی کرده ام با بیزینس مدل هایشان آشنا بشوم.

متاسفانه بازار نرم افزار ایران، علی رغم ضعیف بودن، بازار تقلیدهای کورکورانه و حساب نشده است. من و شما همیشه دیده ایم که چقدر استارت آپ های حساب نشده و ناکارآمد، هر روز شروع به کار میکنند و بعد از چند ماه، هیچ اسم و خبری از آنها نمیشنویم.

چه اتفاقی می افتد؟ چرا این استارت آپ ها غیب میشوند؟ قطعا دلایل خیلی زیادی را میتوانیم ذکر کنیم اما چند مورد را در این مقاله بررسی خواهم کرد.

تولید بر اساس درآمد!

به دور و برتان نگاه کنید. چندتا نرم افزار مشابه اسنپ و تپ سی در بازار وجود دارد؟ حداقل ۱۰ تا! کدامشان به اندازه اسنپ یا تپ سی درآمد دارند؟ نکته این است که ما همیشه اول به درآمد نگاه میکنیم و بعد به علاقه! در نتیجه، همیشه و همیشه بازار ایران پر است از افرادی که از صنفی به صنف دیگر کوچ میکنند چون اعتقاد دارند که درآمد صنف جدید بهتر است. این افراد یک نکته خیلی خیلی مهم را فراموش میکنند.

اگر میخواهید رقیب غول هایی مثل اسنپ یا دیجی کالا باشید، به بودجه ای حداقل برابر با بودجه آنها نیاز خواهید داشت

مطمئنم شما هم شعارهای زیادی را شنیده اید که با کیفیت و تلاش، میتوانید پیروز شوید. بله میتوانید. اما مگر اسنپ و دیجیکالا تلاش نمیکنند؟ پس باید چه کار کرد؟ باید به هیچ کاری دست نزد؟ در ادامه، این مورد را توضیح میدهم.

کیفیت و سابقه!

محل کار من در حوالی انقلاب است. هر کسی که انقلاب را بشناسد، به احتمال خیلی زیاد، اسم آشکده نیکوصفت هم به گوشش خورده است. اگر تا امروز آش نیکوصفت را نخورده اید، حتما امتحانش کنید! برای من نکته خیلی جالبی که در کار این آشکده هست، این است که هرگز فکر نمیکردم بیزینس فروش آش، بتواند تا این حد بزرگ شود. چرا اینطور شد؟ جوابش ساده است. کیفیت و سابقه و علاقه. این فاکتورها میتواند شما را تبدیل به یک هیولا کند. حتی در بیزینس فروش آش! اگر صاحب این آشکده، روزی که مغازه اش را تاسیس کرد، دنبال علاقه اش نمیرفت، شاید تا امروز ۱۰ تا صنف مختلف عوض کرده بود.

تصمیم در دفتر کار

این موضوع، گریبانگیر خیلی از ما برنامه نویس هاست. توی خانه یا دفتر کار مینشینیم و بدون هیچ شناختی از بازار، تز میدهیم که فلان نرم افزار، بهترین ایده است و حتما میگیرد! بر اساس کدام تحلیل و تحقیق در مورد بازار چنین نظری را میدهیم؟

بازی پسر خوانده!

قرار بود این مقاله، نقد بازی پسر خوانده باشد. پس برویم سراغ نقدمان.

بیشتر نرم افزارها و بازی های ایرانی، با یک هدف تولید میشوند: “چاپیدن مخاطب!”. بر خلاف بازی های خارجی، که شما میتوانید بازی کنید و با پرداخت پول، فقط روند بازی تسریع میشود، خیلی از بازی های ایرانی، بدون پرداخت پول، اصلا پیش نمیرود! دلیلش این است که تمام دغدغه تولید کننده، چاپیدن بوده، نه درآمدزایی از خلق یک بازی جذاب.

بازی پسر خوانده اما تجربه ای کاملا متفاوت و جذاب است. استودیو پاییزان، در خلق این بازی، نکته بالا را به خوبی درک کرده. بازی ای با کیفیت و جذاب ساخته و بدون اینکه در جایی از بازی شما را به اجبار، به پرداخت پول وادار کند، بازی را ارائه داده است. نکته جالب این است که جذابیت بازی، باعث میشود شما به طور داوطلبانه، از محصولات موجود در فروشگاه بازی بخرید. (یا اگر این کار را نکرده اید، پیشنهاد من این است که برای حمایت از تولید کننده این بازی، این کار را انجام بدهید.)

خلاقیت در توسعه و طراحی این بازی، گیم پلی روان و جذاب آن و بیزینس مدلی که با نمونه های ایرانی پیشین متفاوت است، من را تحت تاثیر قرار داد. امیدوارم که باز هم شاهد نمونه های موفق و جذابی از این استودیوی خوش فکر باشم.

این بازی را میتوانید از گوگل پلی و کافه بازار نصب کنید. به امتحانش می ارزد.

سایت بازی

 
کلمات کلیدی :

نظر بدهید

3 دیدگاه برای “چند خطی به بهانه نقد بازی پسر خوانده

 • AmiR گفته
  ۲۹ آبان ۹۷

  باز هم مثل همیشه عالیییییییی!
  لطفا آموزشاتون رو کامل کنید.ممنون

 • جمال حسینی گفته
  ۲۹ آبان ۹۷

  سلام وقت بخیر.
  جناب صبویی با تمام وجودم میگویم که واقعا برنامه نویسی کردن رو در من زنده کردید واقعا ممنونم.
  من دو سال قبل دقیقا در این روزها با دو تن از دوستانم استارتاپی رو راه انداختیم به نام تیک تیم که اپلیکیشنش رو هم از کافه بازار دانلود بفرمایید. پشت این اپلیکیشن پشتکار علاقه تخصص و اراده وجود داره و مثلا در دیجی آتو ما جزء ده اپ برتر سال گذشته بودیم.. اما متاسفانه کمبود منابع مالی مانع پیشرفت این برنامه مون شد تا جایی که حتی خود من رو از برنامه نویسی هم دورکرد و بی انگیزگی….

  لطفا ادامه بدین..
  تا ادامه بدیم..

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۹ آبان ۹۷

   جمال عزیزم ممنون از لطفی که به من دارید. حتما اپلیکیشن شما ر چک میکنم