انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

چطور برنامه نویس نشویم!!!


اطراف من و شما پر است از برنامه نویس. پر است از فارغ التحصیلان رشته کامپیوتر. اکثر آنها یا بیکار هستند یا با حقوق کارمندی، در شرکتی برنامه نویسی میکنند. نمیدانم تا امروز به این موضوع فکر کرده‌اید یا نه. اما من خیلی به این موضوع فکر کرده‌ام که چرا رشته کامپیوتر تا این حد ذلیل شده است؟ چرا اینقدر تعداد برنامه نویس حرفه ای کم است؟ مهمتر از همه اینکه چرا کارفرماها به خودشان اجازه می‌دهند احترام برنامه نویس ها را تا این حد پایین بیاورند.

برنامه نویسی یاد بگیر و بدبخت شو!

یک نصیحت! اگر نمیخواهید یک برنامه نویس حرفه ای باشید، اصلا قید برنامه نویس شدن را بزنید! چیزی که همه جا زیاد هست، برنامه نویس آماتور است. برنامه نویس آماتور، دقیقا همان کسی است که هر کارفرمایی به خودش اجازه میدهد که به او احترام نگذارد. پس به خودتان یک لطف بزرگ کنید. آماتور بودن را رها کنید و به یک برنامه نویس حرفه ای تبدیل شوید.

گفتنش ساده‌تر از انجام دادنش است

پس تا اینجای کار می‌دانیم که باید یک برنامه نویس حرفه ای باشیم. اما چطور؟ اصلا چرا؟

به یک دلیل ساده:

حرفه ای ها کمیاب تر هستند!

به این موضوع فکر کنید که چقدر فارغ التحصیل دانشگاه در رشته کامپیوتر، وجود دارد. حتی اگر تعداد کمی از این افراد، برنامه نویس باشند، پس بازار کار، خصوصا در شهرهای بزرگی مثل تهران، پر است از نیروهایی که به دنبال کار هستند. فرض کنید شما و آقای X هر دو برنامه نویس آماتور هستید و به دنبال کار می‌گردید. چرا باید یک کارفرما شما را استخدام کند وقتی که آقای X حقوقی کنتر از شما میگیرد؟

واقعیت این است که تعداد آماتورها زیاد است.

هر چیزی که به فراوانی پیدا شود، بی ارزش می‌شود

در عوض، تعداد برنامه نویسان حرفه ای و قابل اعتماد، در بازار کم است. برنامه نویسی که یک کارفرما بتواند با خیال راحت به او اعتماد کند و مسئولیت های حساس را به او بسپارد.

بر میگردم به عنوان این نوشته : “چطور یک برنامه نویس نشویم؟”

جوابش ساده است. به خودتان یک لطف کنید. اگر می‌خواهید یک آماتور باقی بمانید، اصلا از اول، برنامه نویس نشوید. چون نه پول خوبی در می‌آورید نه کار راحتی خواهید داشت و نه احترام در خور توجهی دارید.

در مقابل، یک برنامه نویس حرفه ای ، دقیقا نقطه مقابل این موضوع است. درآمد بالایی دارد. کار لذت بخشی دارد و همیشه مورد احترام است.

مهمترین سوالی که برایتان به وجود می آید احتمالا این است که : “باشه! من میخوام حرفه ای باشم. اما راهش چیه؟ ”

در مقاله های بعدی، برایتان توضیح می‌دهم که چطور یک برنامه نویس حرفه ای باشیم. اما قبلش یک سوال مهمتر وجود دارد. اصلا برنامه نویس حرفه ای چه کسی است؟
کلمات کلیدی : برنامه نویسی حرفه ای

نظر بدهید

یک دیدگاه برای “چطور برنامه نویس نشویم!!!

 • jafar گفته
  ۲۰ بهمن ۹۷

  علیرضای عزیز سلام .
  خون به دلمون نکن .
  برو سر اصل مطلب . 😀
  مشتاقانه منتظریم