انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

چرا قبل از پایان پروژه دلسرد میشویم

چرا قبل از پایان پروژه دلسرد میشویم


احتمالا شما هم مثل خیلی برنامه نویس‌های دیگر، پروژه‌ها را با اشتیاق شروع می‌کنید ولی زود دلسرد میشوید و قبل از پایان پروژه ،حوصله ندارید کار را تمام کنید. این فقط مشکل شما نیست. اکثر برنامه نویس‌ها چنین بیماری‌ای دارند!

نمی‌دانم تا امروز فکر کرده اید چرا قبل از پایان پروژه دلسرد میشوید یا نه؟ اما من به این موضوع زیاد فکر کرده ام. خیلی وقت‌ها فکر می‌کردم پول، بهترین انگیزه تمام کردن یک کار است. با این وجود، پروژه‌هایی را استارت زده‌ام که قراردادهای خوبی داشته اند ولی موقع تمام کردنشان، تنبلی کرده‌ام.

واقعا چرا اینطور میشود؟ قبل از پایان پروژه چه اتفاقی می افتد؟

من چند دلیل را میشناسم که در این مقاله توضیحشان میدهم:

پول

پول، شرط کافی نیست. اما شرط لازم است. انگیزه شما برای تمام کردن پروژه‌ای که میدانید آخرش دستمزد خوبی می‌گیرید، قطعا بیشتر است.

سریع نتیجه گرفتن

از نظر من، این پارامتر، مهم‌ترین دلیل دلسرد شدن ما برنامه‌ نویس‌هاست. ذات کار ما طوری است که تا تمام آجرهای محصولمان را کنار هم نچینیم، نمی‌توانیم از نتیجه‌اش لذت ببریم و آن را ببینیم. درست است؟ نخیر. غلط است!!!

مشکل اینجاست که ما عادت کرده‌ایم، نرم افزار را به شکل یک محصول صفر و یکی ببینیم. به این شکل که یا “تمام شده” یا “تمام نشده” است. این تفکر، قدیمی و از دور خارج شده است. تمام سبک‌های تولید نرم افزار چابک، اعتقاد دارند که محصول باید به طور افزایشی تولید شود و در هر دوره، قسمتی از محصول، تکمیل شود و قابل ارائه باشد.

در واقع پروسه انجام کار، به قطعاتی تقسیم می‌شود که در زمان ساخته شدن هر قطعه، محصول ما قابل ارائه و نمایش به مشتری است.

با این وجود، گاهی پیش می‌آید که در اواسط یک دوره، انگیزه ما کم می‌شود. دلیلش هم ساده است. کاری که نتیجه آن را نتوانیم بلافاصله ببینیم، فرسایش می‌شود و حوصله ما را سر می‌برد یا انگیزه ما را کم می‌کند.

یک راه حل خیلی خیلی ساده اما کارآمد برای حل این مشکل، نوشتن Unit Test است. وقتی که تست می‌نویسید، ۲ اتفاق می‌افتد. اول اینکه سبز شدن چراغ تست، به شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن، یک نتیجه میدهد و این نتیجه، برای شما انگیزه می‌شود. دوم اینکه اعتماد به نفس شما در رابطه با محصولی که تولید کرده‌اید بیشتر میشود.

ایده‌آل گرایی

همانطور که همیشه گفته‌ام، ایده‌آل گرایی، سم مهلک تولید نرم افزار است. معمولا برنامه‌ نویس‌ها آنقدر درگیر ایده‌آل گرایی میشوند که هدف اصلی را فراموش میکنند. جالب این است که معمولا نتایج ایده‌آل گرایی‌های ما، از نظر مشتری، زیاد ارزشمند نیست. چون ایده‌آل‌گرایی ها، معمولا در زمینه جزئیات کار هستند.

تخطی از هدف

اگر با متدهای چابک کار میکنید، قطعا میدانید که هدف شما، پاس کردن نیازهای ثبت شده در یک User Story است. پس حواستان را جمع کنید که به بیراهه نروید. هدف شما، فقط و فقط، پاس کردن User Story ای است که در حال کار بر روی آن هستید. اگر کاری که الان انجام می‌دهید، به این هدف کمکی نمی‌کند، به بیراهه رفته اید. این بیراهه‌ها انرژی شما را می‌گیرند و قبل از رسیدن به هدف، شما را خسته می‌کنند.
کلمات کلیدی :

نظر بدهید

2 دیدگاه برای “چرا قبل از پایان پروژه دلسرد میشویم

 • مجتبی طغیانی گفته
  ۱۷ تیر ۹۷

  سلام جناب صبوری
  بسیار عالی، خیلی خلاصه و مفید

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۱۷ تیر ۹۷

   ممنونم مجتبی عزیزم