انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

چرا اینهمه پیچیدگی در آموزش ها هست؟

چرا اینهمه پیچیدگی در آموزش ها هست؟


وقتی محصل بودم، همیشه یک سوال ذهنم را مشغول میکرد. اینکه چرا معلم ها اینقدر مثال ها و مسئله ها را پیچیده و سخت میکنند. در حالی که مشکلات واقعی دنیای بیرون، به اندازه این مسئله ها پیچیده نیستند!

وقتی دانشجو شدم، هنوز این مشکل وجود داشت. درس دادن های عادی، مثال های سخت. اما یک استثناء وجود داشت. یادم هست استادی داشتم که تمام مطالب را به ساده ترین روش ممکن توضیح میداد. مثال هایش هم تقریبا ساده بود.

زمان گذشت و من یک چیز جالب فهمیدم. اینکه پیچیده کردن آموزش ها، کاملا عمدی است و مخصوصا انجام میشود تا کسی مطلب را نفهمد!!! عجیب شد. نه؟

تجربه به من نشان داد که متاسفانه (همیشه صادق نیست) در کشور ما معمولا کسانی به سمت تدریس مفاهیم میروند که آنها را خوب درک نکرده اند یا اینکه در جای دیگری، کار بهتری پیدا نکرده اند. (باز هم تاکید میکنم. این موضوع درباره خیلی از اساتید، مصداق ندارد)

این افراد، وقتی با چالش تدریس کردن مواجه میشوند، یک رویکرد خیلی ساده را انتخاب میکنند: “اینقدر مطالب را پیچیده توضیح میدهند که کسی سر در نیاورد. ”

کسی که سر در نیاورد، سوال هم نمیپرسد. کسی که سوالی نپرسد، معلومات نداشته مدرس را به چالش نمیکشد. به همین سادگی. به همین خوشمزگی.

متاسفانه این تکنیک گریبانگیر آموزش های فنی و خصوصا آموزش های برنامه نویسی هم شده است. من کلاس ها و فیلم های آموزشی ای را دیده ام که مطالب را آنقدر پیچیده توضیح میدهند که حتی من هم گیج میشوم. وای به حال کسی که آماتور هم باشد.

گناه این افراد، از نظر من قابل بخشش نیست. چون نه تنها کسانی را که یاد میگیرند، منحرف میکنند، بلکه آنها را دلزده هم میکنند. همه این کارها را برای این انجام میدهند که به واسطه قلنبه حرف زدن، دیگران احساس کنند که آنها خیلی ماهر هستند.

قانون مادربزرگ

یک قانون خیلی خیلی ساده برای برآورد کیفیت آموزش ها وجود دارد. این قانون در شرکت و در تیم ما در محل کار، لازم الاجرا است. محتوای این قانون خیلی خیلی ساده است:

مطالب باید مادربزرگ فهم باشند!

بر عکس خیلی ها که همه چیز را پیچیده میکنند، مطلب شما باید آنقدر ساده باشد که مادربزرگتان هم آنرا بفهمد.

دفعه دیگری که دنبال یک آموزش بودید، چک کنید که آیا به اندازه کافی مادربزرگ فهم هست یا نه!

 

دوستان عزیزم. این مقاله را در پاسخ بعضی از کاربران سایت نوشتم که با من درد و دل کرده بودند و مشکلشان در برنامه نویسی را مطرح کرده بودند.

اگر شما هم در برنامه نویسی مشکلی دارید که جلوی پیشرفتتان را میگیرد، از طریق فرم زیر در خبرنامه ما عضو شوید :

 
کلمات کلیدی :

نظر بدهید

4 دیدگاه برای “چرا اینهمه پیچیدگی در آموزش ها هست؟

 • مجتبی طغیانی گفته
  ۷ اسفند ۹۷

  جالب بود. سپاس

 • ساسان س گفته
  ۷ اسفند ۹۷

  من کلی کتاب خواندم در مورد برنامه نیسی ولی حتی کی برنامه دیتابیس دارد نتوانستم بنویسم

  تا اینکه با البرز کرد آشنا شدم

  آموزش های البرز کد فوق العاده هست

 • مسیح الله صادقی گفته
  ۷ اسفند ۹۷

  آقای صبوئی سلام وخسته نباشید
  ممنون از اینکه وقتتون رو صرف جوانان می کنید
  من ابتدا درس ۲۱ رو مطالعه کردم .باور کنید از بس تدریس ویرایش را آشفته دیدم .چیزی دستگیرم نشد اما وقتی درس ۱۴ مربوط به ویرایش را دیدم بسیار خوشحال شدم .البته در درس ۲۱ .شما به سختی درک ان اشاره کردید. اما برداشت من این بود که درس ۱۴ بسیار مادر بزرگ فهم تر بود و در صورتیکه هر دو درس یک مضوع را داشت .البته من ۷۰ ساله هستم و دوباره تشکر می کنم از زحمت هاتون .و خوشحال هستم که با البرز کد آشنا شدم و تشکر از همکاران تان و دست همه جوانان را می بوسم که به دیگران کمک میکنیدکه داناتر شوند

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۷ اسفند ۹۷

   جناب صادقی عزیز ممنونم از این همه لطفی که به بنده و تیم ما دارید. درس ها به ترتیب هستند. پیچیدگی بیشتر در درس ۲۱ به این دلیل بوده که من با این پیش فرض تدریس کردم که کاربر درس ۱۴ رو فرا گرفته