انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

و آنقدر ایده آل گرایی میکنیم که میمیریم!

و آنقدر ایده آل گرایی میکنیم که میمیریم!


وقتی سنم کمتر بود دوست داشتم یک باغچه کوچک هیدروپونیک(کشت در آب) داشته باشم. اما امروز آنرا ندارم. دلم میخواست یاد بگیرم که خوب بخوانم، اما امروز نمیتوانم. در واقع همیهش ایده آل گرایی من را شکست میداد!

همیشه دلم خواسته که یک ربات هوش مصنوعی بسازم اما تا همین چند هفته پیش که کوکو را ساختم، این ایده را عقب انداخته بودم. چرا اینطوری میشود؟ چرا ما دنبال آرزوهایمان نمیرویم؟ وقتی دوره ساخت ربات های تلگرام را میساختم، کلی از کاربرهای سایت درباره ایده هایشان برای ساخت ربات از من کمک میگرفتند، اما هیچ وقت ندیدم آن ایده ها عملیاتی شوند.

با خودم خیلی فکر کرده ام که چرا این اتفاق می افتد؟ این همه استعداد کجا هدر میرود که شکوفا نمیشود. راستش تا امروز فقط یک جواب برای این سوال دارم: “ایده آل گرایی بیش از حد”.

ما معمولا به کسب و کارهای موفق نگاه میکنیم و میبینیم که پول خوبی به جیب میزنند. اما یادمان میرود که چقدر زحمت و علاقه پشت این پول خوب خوابیده. ما فقط به انتها نگاه میکنیم. راستش گاهی حتی به انتها هم نگاه نمیکنیم و فقط به درآمد نگاه میکنیم. تا امروز بیشتر از ۱ سال است که در این سایت مقاله مینویسم. مطمئنم اگر این کار را دوست نداشتم، هرگز ۱ سال تمام آنرا انجام نمیدادم.

دوست من،مطمئن باش کاری را که دوست نداری، نمیتوانی به طور دائم انجام بدهی. هر چقدر هم که پولش خوب باشد.

برگردم سراغ ایده آل گرایی.

خیلی از ما، ایده ها را داریم. گاهی وقتها این ایده ها خوب هم هستند اما هیچ وقت اجرایشان نمیکنیم. چون از همان روز اول میخواهیم یک محصول کامل و بی نقص را لانچ کنیم که از محصول تمام رقیب هایمان، بهتر باشد. اگر شما هم این طرز تفکر را دارید، شک نکنید که هیچ وقت نمیتوانید محصولتان را تولید کنید.

ما آنقدر ایده آل گرایی میکنیم که هیچ وقت شروع نمیکنیم. و آنقدر شروع نمیکنیم که میمیریم.

گاهی هم از شروع مردن میترسیم. خیلی وقت ها ایده آل گرایی ما، از ترس شروع است. “اگر شروع کنم و نشود چی؟” اگر این همه زمان صرف این محصول کنم و فروش نرود چی؟”

مارک تواین یک جملهدارد که هیچ وقت فراموشش نمیکنم:

بيست سال بعد، بابت كارهايي كه نكرده اي بيشتر افسوس مي خوري تا بابت كارهايي كه كرده اي. بنابراين، روحيه تسليم پذيري را كنار بگذار، از حاشيه امنيت بيرون بيا، جستجو كن، بگرد، آرزو كن و كشف كن.

مارک تواین

محصولات موفق از ابتدا موفق بوده اند؟

واقعا اینطور نیست. بیشتر محصولات موفقی که موفقیتشان با ثبات هم بوده، پله های ترقی را آرام آرام طی کرده اند.

من یک هدف بلند مدت نیاز دارم!

هم بله و هم خیر. واقعیت این است که بیشتر برندهای دنیا از ابتدا هدف مشخصی را نداشته اند. تاریخچه سونی را بخوانید. مایکروسافت، اپل، دیجی کالا همه و همه، تاریخچه هایی دارند که حرف مرا تصدیق میکند.

اما داشتن یک برنامه بلند مدت حتی اگر جزئیاتی نداشته باشد، زیاد هم بد نیست. خودم رامثال میزنم. هدف من این است که یک روزی، تبدیل به یک استاندارد آموزشی معتبر در ایران بشوم. اما هنوز جزئیات آنرا خودم هم نمیدانم.

هدف ها و مسیر نباید تغییر کنند.

این جمله ابدا درست نیست. هدف های اولیه ما، معمولا توهماتی هستند که به خاطر تبلیغات و شنیده هایمان در سر داریم. کی متوجه میشویم که این توهمات معتبر هستند یا نیستند؟ وقتی آنها را به طور عملی آزمایش کنیم. یک مثال برایتان میزنم. در یک بازه زمانی، احساس کردم که گذاشتن آگهی های استخدام بر روی سایت البرزکد، میتواند من را در رسیدن به هدفم، کمک کند. بعد از چند هفته که این کار را انجامدادم، متوجه شدم که فکرم غلط است. پس این قسمت از سایت را موقتا کنسل کردم. ایده ها در جریان آزمون و خطا تکمیل میشوند، نه روی کاغذ. پس ایده آل گرایی و شاخ و برگ دادن ایده، بدون پیاده سازی آن، فقط اتلاف وقت است.

ما چیزی را میسازیم که خودمان دوست داریم. مردم چیزی را میخواهند که خودشان دوست دارند.

این موضوع خیلی مهم است. شاید شما دوست داشته باشید دکمه های سایتتان صورتی خال خالی باشد! اما آیا کاربرانتان هم آنرا دوست دارند؟ نهایتا سوال اینجاست. ” آیا برای خودتان محصول تولید میکنید یا برای کاربرانتان؟”

احتمالا الان میپرسید: ” شما که گفتید کاری را که دوست دارم انجام بدهم. پس چرا الان میگویید کاری را که دیگران دوست دارند انجام بده؟؟!!”

جواب سوال شما در مفهوم Ikigay است که آنرا در این مقاله برایتان توضیح داده ام.

پس دوست من، دفعه بعدی که ایده ات را پا در هوا نگه داشتی تا کمی بیشتر به آن شاخ و برگ بدهی، یادت باشد که داری بهمرگ نزدیک تر میشوی!

در مقاله بعدی برایت توضیح میدهم که فرق بین شروع موفق به ساخت یک ایده و بی پروا به آب زدن و مردن چیست! نباید این ۲ مفهوم را با هم اشتباه بگیری.

واقعا از نوشتن این مقاله لذت بردم. اگر شما هم از خواندنش لذت بردید، با کامنت هایتان خوشحالم کنید. ممنونم.
کلمات کلیدی : ikigay

نظر بدهید

13 دیدگاه برای “و آنقدر ایده آل گرایی میکنیم که میمیریم!

 • طاها گفته
  ۲۶ خرداد ۹۷

  سلام مقاله خوبی بود ممنون اگر میشه در مورداینکه اگر برنامه نویسی یک زبان را یاد بگیریم از کجا مطمعن باشیم که میتونیم پروژه کاری قبول کنیم

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۶ خرداد ۹۷

   طاهای عزیزم سوالتو بیشتر توضیح میدی لطفا؟ من دقیق متوجه نشدم.

 • فرشاد گفته
  ۲۶ خرداد ۹۷

  سلام استاد
  مقاله خوبی بود
  خیلی نقاط مشترک داشتم با شما
  راستی فرم که در آخر مقاله از به آن اشاره کردید لود نمیشه لطفا اصلاح بفرمایید
  با تشکر

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۶ خرداد ۹۷

   فرشاد عزیزم ممنون. این فرم مربوط به مقالات قدیمی بود و از سایت حذف شد. متن را اصلاح کردم.
   با تشکر

 • مجتبی طغیانی گفته
  ۲۶ خرداد ۹۷

  سلام جناب صبوئی بزرگ
  واقعا از مقاله شما لذت بردم. خداقوت
  ان شاالله این سری از مقالات ادامه داشته باشه. امیدوارم موفقیت های بزرگی در کسب و کار پیش رو داشته باشید.

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۶ خرداد ۹۷

   ممنونم مجتبی عزیزم

 • سعید گفته
  ۲۶ خرداد ۹۷

  جناب مهندس صبوئی
  استاد گرامی
  قلم شیوا و بیان ساده شما بسیار ارزشمند است. امیدوارم بنده و تمامی کاربران سایت تا همیشه از لطف شمع وجود شما نهایت استفاده را ببریم و روزی بتوانیم پا جای پای شما بگذاریم! صمیمانه متشکرم.

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۶ خرداد ۹۷

   سعید عزیزم ممنونم از لطف بسیاری که به من داری.

   • سعید گفته
    ۲۶ خرداد ۹۷

    با سلام مجدد
    تکامنتها و پاسخها تاریخ صحیح را نمایش نمی‌دهند. با تشکر

    • علیرضا صبوئی گفته
     ۲۶ خرداد ۹۷

     سعید عزیزم ممنون از توجهتون. این مشکل به این علته که تاریخ سروری که سایت روشه غلطه احتمالا. باز هم بررسیش میکنم. ممنون از یادآوریتون

 • سعید گفته
  ۲۶ خرداد ۹۷

  با سلام و تشکر. تاریخی که سیستم روی کامنتها میزنه تنظیم نیست.

 • امید گفته
  ۲۶ خرداد ۹۷

  سلام علیرضای عزیز، خوشحالم که با شما و سایت شما آشنا شدم، من از سال ۸۷ برنامه نویسی میکنم و همیشه هم مطالعه و سرچ رو چه در سایتهای ایرانی و چه خارجی توی برنامم دارم، با شما هم زمانی آشنا شدم که برای ساخت ربات تلگرامم داشتم سرچ میکرد و دوست داشتم هم ایده های ایرانی و هم ایده های خارجی روکنار هم بذارم، خلاصه اینکه از مطالب سایت شما و از تجربیات بسیار ارزشمند شما کلی استفاده کردم تا امروز، و برات آرزوی موفقیت دارم.

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۶ خرداد ۹۷

   امید عزیز ممنون از لطفت