انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

وقتهایی که حالتان از برنامه نویسی به هم میخورد!

وقتهایی که حالتان از برنامه نویسی به هم میخورد!


تمام ما برنامه نویس ها، روزهای فراز و نشیب زیادی داشته ایم. روزهایی که حالمان از برنامه نویسی به هم خورده، از بی پولی ناامید شده ایم. روزهایی که به خودمان گفته ایم: “همین؟ گندش بزنن!”. روزهایی بوده که کارمان را با کارهای دیگر مقایسه کرده ایم و دیده ایم که با این همه سختی، حقوقمان در حد یک کارمند معمولی است! در یک کلمه:

خیلی وقت ها احساس کرده ایم که حالمان خوب نیست

چند روز پیش، یکی از دوست های خیلی عزیزم (جعفر) که از خواننده های سایت هم هست، برایم کامنت گذاشته بود و از بیزینس برنامه نویسی، نا امید بود. من این مقاله را مینویسم چون چیزهایی را میدانم که به خاطر دانستنشان احساس دین میکنم و باید این دین را ادا کنم. سعی میکنم در این مقاله، تمام فوت و فن هایی را که به ذهنم میرسد، بنویسم، اگر چیزی را از قلم انداختم، برایم کامنت بگذارید تا حتما درباره اش بنویسم.

تمام مثال هایی که در این مقاله میزنم، واقعی هستند و از زندگی خودم است. میخواهم این مقاله را تا حد امکان، واقع گرایانه بنویسم.

ما برنامه نویس ها، از کیفیت زندگی فاصله گرفته ایم

من و همسرم هر دو برنامه نویس هستیم. وقتی به زندگی خودمان نگاه میکنم، اتفاقات جالبی را میبینم. من بیشتر اوقات، زندگی ام را وقف کارم کرده ام. ساعت های طولانی کار کرده ام. همیشه دغدغه گرفتن پروژه های بیشتر را داشته ام. بعد از ساعت کاری، کلی کد زده ام، مطالعه کرده ام و و و.

در مقابل، همسرم، ۸ ساعت در طول روز کار کرده، اما بقیه قسمت های زندگی اش را هم پیش برده، ورزش کرده، تفریح کرده، با دوستانش بوده، در شبکه های اجتماعی فعال بوده و و و.

شاید من ۲ برابر همسرم برنامه نویسی کرده باشم. اما نکته بسیار جالب این است که امروز، از نظر من، همسرم هم مهارت بیشتری از من دارد، هم نمونه کارهای بیشتری دارد و رزومه اش قویتر است و هم به سایر جنبه های زندگی اش رسیده.

متوجه تفاوت شدید؟ من شاید خیلی بیشتر کار کرده باشم اما خیلی بیشتر پیشرفت نکرده ام.

خیلی فکر کرده ام که چرا این اتفاق می افتد؟ جوابش خیلی ساده است: ” برخلاف حرف های خیلی از کار آفرین ها، اگر کیفیت زندگی تان را از بین ببرید، نه تنها پیشرفت نمیکنید، بلکه پس رفت هم خواهید داشت.”

پس لطفا اشتباه من را تکرار نکنید. موتورتان را نسوزانید. همانقدر که باید، کار کنید. نه بیشتر و نه کمتر.

به برنامه نویس های دور و برتان نگاه کنید. با کمال احترام به همه برنامه نویس ها، ما برنامه نویس ها گاهی وقت ها از آدم بودن فاصله میگیریم. نگذارید این اتفاق بیفتد.

یک اقیانوس به عمق ۲۰ سانتی متر!

مطمئنم شما هم این اصطلاح به گوشتان خورده. ما ایرانی ها یک عادت داریم. آن هم اینکه دوست داریم همه کارها را انفرادی انجام بدهیم. چون اصولا انحصار طلبیم. ترجیح میدهیم وقتی چیزی را یاد گرفتیم، برای خودمان نگه داریم. یا تمام عواید، فقط مال خودمان باشد. به همین خاطر، خیلی از ما برنامه نویس ها، یک مشکل مشترک داریم. یک عالمه مطلب بلدیم اما روی هیچ کدامشان مسلط نیستیم. من هم از این قاعده مستثنی نیستم. یک نگاه به رزومه ام بیندازید تا متوجه بشوید.

شما به عنوان برنامه نویسی که در یک حیطه کاملا مسلط است، خیلی بیشتر کارآمد خواهید بود تا برنامه نویسی که ۱۰۰ تا چیز را نصفه یاد گرفته است. این مشکل، گریبانگیر خیلی از ما برنامه نویس ها هست.

کار ثابت آنقدرها هم بد نیست

همه ما دوست داریم برای خودمان کار کنیم و ایده های خودمان را بسازیم. اما این کار زمان مشخصی دارد. معلومات مشخصی را میطلبد. روابط و شرایط خاصی را نیاز دارد که اکثر ما آنها را نداریم. پس به خودتان یک لطف کنید و اشتباه من را تکرار نکنید. یک جا مستقر شوید. کار کنید. برای دیگران کار کنید تا زمانش برسد. در عوض یک درآمد ثابت خواهید داشت. پس انداز و اعتماد به نفستان زیادتر میشود و …

کار خوب گیر نمی آورم!

این مشکل خیلی از برنامه نویس ها هم هست. از جمله جعفرعزیزم که این مقاله را بیشتر برای او مینویسم.

وقتی از سربازی برگشتم، در شرکتی شروع به کار کردم که مسیرش خیلی دور بود. هر روز صبح، ساعت ۴ بیدار میشدم و حرکت میکردم. انگار که هنوز هم توی پادگان هستم. چند سال گذشت و هر سال شرایط کارم بهتر شد. و البته تجربه کاری من هم بیشتر شد. حقوقم زیادتر شد. کارم راحت تر شد. الان که این مقاله را مینویسم، شرکتی که در آن کار میکنم (و خیلی دوستش دارم) به خاطر تحریم های صنعت خودرو، در حال رکود اقتصادی است.

من مجبور بودم یک بار دیگر کارم را عوض کنم. کلا ۲ تا رزومه فرستادم و هر دوی شرکت ها، من را برای کار تایید کردند. منظورم این است که منی که با زحمت کار پیدا میکردم، الان خیلی خیلی راحت کارهایی پیدا میکنم که شرایط خیلی خوبی دارند.

چه چیزی تغییر کرده؟ هیچ چیز. فقط مهارت من بیشتر شده. جعفر عزیزم این خیلی خیلی طبیعی است که چند سال اول کار ما، سخت باشد. اما هر چه عمق دانشمان بیشتر میشود، فرصت های کاری مان هم بیشتر میشود.

مهمتر از همه اینکه روابط و اعتبارمان هم بیشتر میشود.

مارک تواین عزیزم!

مارک تواین، یک جمله خیلی خیلی زیبا دارد که زندگی من را خیلی بهتر کرده. دوست دارم شما هم این جمله را بخوانید:

بیست سال بعد، بابت کارهایی که نکرده ای بیشتر افسوس می خوری تا بابت کارهایی که کرده ای. بنابراین، روحیه تسلیم پذیری را کنار بگذار، از حاشیه امنیت بیرون بیا، جستجو کن، بگرد، آرزو کن و کشف کن

درست است که من و شما فرصت های زیادی را سوزانده ایم. چیزهایی را یاد گرفته ایم که شاید به کار نیاید. اما به درک! ما کارهایی را کرده ایم که دوست داشته ایم. ۲۰ سال بعد، حسرتشان را نمیخوریم.

زمانی که Domain Driven Design را یاد میگرفتم، فکر نمیکردم که این مبحث باعث شود امروز از یک شرکت خوب، پیشنهاد کار داشته باشم!

مهاجرت

در ایران بعضی از شغل ها درآمد خوبی دارند. مثلا مشاوران املاک. اما اگر یک روز نیاز باشد از این کشور مهاجرت کنیم چه؟ من هیچ نظری نمیدهم. به سایت سفارت کشورهایی مثل کانادا مراجعه کنید و ببینید کدام تخصص ها را بیشتر نیاز دارند.

جمع همه اینها

شاید با رعایت مواردی که در زیر مینویسم، میلیاردر نشوید اما مطمئنن رعایتشان، اوضاع کاری شما را بهتر میکند:

کیفیت زندگی تان را بالا ببرید. به همه جنبه ها برسید. ورزش،مطالعه، تفریح و دوستها و…

در محل کارتان بمانید و سابقه کارتان را بالا ببرید. به جای اینکه ۱۰ جا به مدت کم کار کنید. در یک جا به مدت چند سال کار کنید.

به جای اینکه ۱۰۰ چیز را یاد بگیرید، یک چیز را عمیق یاد بگیرید.

تا وقتی شرایطتان تثبیت شود، فکر کارآفرینی نباشید.

مطمئن باشید با افزایش تجربه و سابقه کار و روابط، فرصت های کاری تان بهتر و بهتر میشوند.

۲۰ سال بعد به خاطر کارهایی که نکرده اید، بیشتر پشیمان میشوید تا کارهایی که کرده اید. پس اگر جایی را اشتباه رفته اید، به درک. از این تجربه کیف کنید.

صنعت IT هرچه رو به جلوبرویم، قویتر میشود. نگران نباشید.

در بدترین شرایط، امکان مهاجرت های کاری، برای ما برنامه نویس ها، خیلی زیاد است.
کلمات کلیدی :

نظر بدهید

13 دیدگاه برای “وقتهایی که حالتان از برنامه نویسی به هم میخورد!

 • jafar گفته
  ۲۷ مرداد ۹۷

  علیرضای عزیز سلام .
  واقعا ممنون که تجربیات خودت رو با من و امثال من در میون گذاشتی .
  دیدم رو نسبت به کاری که دارم انجام میدم عوض کردی و در من یک نشاط وافر ایجاد کردی .
  تقریبا حال و روز الان من مثل روزهای بعد از خدمت شماست .
  کیفیت زندگی رو خوب اومدی ، چون واقعا تویه این مورد واسه خودم و همسرم کم گذاشتم و سعی میکنم جبرانش کنم .
  سعی میکنم حرفهایه قشنگت رو نقشه ی راهم بکنم . مخصوصا یاد گرفتن یک مطلب به طور عمیق رو .
  آرزوی موفقیت و سلامتی دارم واست.

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۷ مرداد ۹۷

   زنده باشی جعفر عزیزم. ازینکه زمان گذاشتی و مطالب منو خوندی، واقعا واقعا ممنونم. خوشحالم که با هم دوستیم.

 • Yasin گفته
  ۲۷ مرداد ۹۷

  سلام اقای صبوئی واقعا تاثیر گذار بود فقط یه سوال من علاقه دارم به برنامه نویسی و کد زنی ولی نمیتونم بفهمم علاقم در کدوم قسمته و مشکل من این شده که نمیتونم پیدا کنم علاقمو تا بتونمتو اون زمینه خیلی پیشرفت کنم

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۷ مرداد ۹۷

   یاسین عزیز چاره ای نیست جز اینکه از هر کدومشون یه ذره یاد بگیرید و ببینید کدوم لذت بخش تره براتون.

 • SADEGH گفته
  ۲۷ مرداد ۹۷

  واقعاً ممنون از راهنماییتون من دارم برنامه نویسی شروع میکنم ولی به بعضی چیز هایی که گفتین دچار بودم و سردرگم و میخواستم که برنامه نویسی بزارم کنار ولی این مقاله را که خوندم نظرم عوض شدم . خیلی ممنوووون

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۷ مرداد ۹۷

   خوشحالم که این مقاله برایتان مفید بوده صادق عزیزم.

 • Wahidgul Reshtony گفته
  ۲۷ مرداد ۹۷

  سلام استاد
  چطور ميتونم یه برنامه نویس خوب و کامل باشم در زبان سی شارد؟
  تا هر چیز بخواهم رویش انجام دهم.
  کدام کتاب ها و سایت ها را برایم پشنهاد میکنین؟

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۷ مرداد ۹۷

   وحید عزیز پروژه آموزشی پارکینگ خودرو را که بر روی سایت موجوده، انجام بدید

 • hesam گفته
  ۲۷ مرداد ۹۷

  بسیااااااااااااار عالی . ممنون بابت این متن بسیار زیبا .

 • محمدرضا گفته
  ۲۷ مرداد ۹۷

  سلام ، اولین سایتی بودید که واقعا هم روحیه بخش بود و هم اینکه من رو کلی در زمینه سی شارپ راه انداخت من همیشه فکر میکردم سی شارپ خیلی سخته و کلا برنامه نویسی با اینکه رشته IT درس خوندم ولی وقتی آموزش شما رو دیدم کلا نگاهم عوض شد خیلی دوست دارم اموزش هایتان رو ادامه بدید حتی حاضرم بابت اموزش های باکیفتی که اائه میدی هزینه کنم ، در ضمن کناش هم همینگونه که مشاوره دادید مشاور بمانید که به اینگونه مقالات بیشتر از مهارت نیازمندم.

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۷ مرداد ۹۷

   محمدرضای عزیزم. ممنون از بابت این همه انرژی که به من دادی. با خواندن کامنتت یک اتفاق جالب افتاد که دوست دارم برایت تعریفش کنم:
   آمار بازدیدکننده های نوشته های سایت، این موضوع را نشان میدهد که نوشته های مشاوره ای، حدودا یک سوم نوشته های تکنیکال، بازدیدکننده دارند. من در این فکر بودم که این نوع از نوشته ها را کنسل کنم تا اینکه کامنت پر محبت تو را خواندم و نظرم عوض شد.
   ممنون از اینهمه انرژی که به من دادی.

 • ali گفته
  ۲۷ مرداد ۹۷

  بسیار عالی و تاثیر گذار

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۷ مرداد ۹۷

   ممنونم علی جان