انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

روزهای مزخرف بعد از عید

روزهای مزخرف بعد از عید


۱۲ سال پیش، وقتی هنوز محصل بودم، دوران بعد از عید، برایم یک کابوس بود. چون بعد از ۱۳ روز تعطیلی عید، مجبور بودم برگردم مدرسه. دوباره مدرسه را باآن همه خشکی و دردسرهایش تحمل کنم. دوباره هر روز، ناظم سر صف ۱۵ دقیقه سخنرانی تکراری داشته باشد و بدتر از همه، به امتحان‌ها نزدیک بودم. در حالی که به جز یکی دو تا از درس‌ها، هیچ کدام را بلد نبودم.

ترس از امتحان‌ها، اینقدر ترس بزرگی بود، که هنوز هم بعد از ۱۲ سال، وقت‌هایی که کابوس میبینم، در دوران مدرسه یا دانشگاه هستم و به امتحان نزدیکیم. مثلا همین دیشب، داشتم خواب میدیدم که یکی از درس‌های دبیرستان را پاس نکرده ام و باید دوباره امتحان بدهم.

این موضوع، حتی زمان کنکور هم یقه من را گرفت و در کنکور، تهران قبول شدم اما به خاطر پاس نکردن واحدهایم نتوانستم دانشجوی تهران باشم.

بگذریم. بعضی وقت‌ها که به گذشته‌ها فکر میکنم، میبینم که بهترین و پر انرژی‌ترین روزهای عمرم را، به جای لذت بردن،و یاد گرفتن چیز‌های به درد بخور، صرف یاد گرفتن عربی، حسابان، بینش و چرت و پرت‌های دیگری شبیه به این‌ها کرده‌ام. روزهایی که میتوانست بهتر استفاده شود و زندگی من را از چیزی که هست، خیلی خیلی بهتر کند.

میدانم که بیشتر خواننده‌های البرز کد ، محصل یا دانشجو هستند. بنابراین میخواهم چندتا از تجربه‌های شخصی‌ام را برای شما بنویسم:

کسی برای نمره‌های مدرسه‌ات، تره خرد نمی‌کند دوست من!

من هم مثل همه شما، در بعضی درس‌ها زرنگ بودم و در بعضی درس‌ها تنبل. مشکل نظام آموزشی کشور ما این است که اگر دانش آموزش تمام نمراتش ۱۷ باشد، زرنگ محسوب می‌شود. اما اگر ادبیاتش ۱۸ باشد و ریاضی‌اش ۱۲، تنبل به حساب می‌آید! و هیچ کس به این موضوع فکر نمی‌کند که استعداد و علاقه این شخص، ادبیات است نه ریاضی. پس مهم نیست اگر نمره ریاضی‌اش پایین است. مهم این است که یک چیز را عمیق یاد بگیرید. نه اینکه ۱۰۰ تا چیز را سطحی درک کنید.

یادت باشد دوست من. هیچ کس به جز پدر و مادرت، برای نمره‌های تو، تره هم خرد نمی‌کند. تمام حساسیت پدر و مادر تو هم برای این است که می‌خواهند موفق باشی. اما نمی‌دانم چرا یادشان می‌رود که موفقیت تو، با یادگیری عمیق یک موضوع، خیلی نزدیک‌تر است تا با نمره‌های الکی بالا!

اگر به این حرفم شک دارید، به آمار بیکارهای دانشگاه‌ها نگاه کنید.

یکی از آرزوهای من این است که دوباره به دوران نوجوانی ام برگردم. در شیمی و کامپیوتر و ادبیات که دوستشان دارم، خوب باشم و عربی و ریاضی و بینش و هزار تا درس چرت دیگر را فقط با نمره ده پاس کنم ولی در عوضش، از نوجوانی‌ام لذت بیشتری ببرم.

کسی برای مدرک دانشگاهت، تره خرد نمی‌کند دوست من!

نزدیک‌ترین مثالی که می‌توانم بزنم، کار خودم است. روزی که باید مدارکم را برای استخدام می‌بردم، مسئول منابع انسانی، دقیقا این جمله را به من گفت: “کارت ملی و شناسنامه همراهتون باشه. مدرک تحصیلیتونم اگه گرفتین بیارین. اگه ندارینش مهم نیست!!!!”

تمام نتیجه ۱۵ سال از بهترین سال‌های عمر من، اگر نگرفتمش، خیلی هم مهم نیست!

ریاضی، تجربی، فنی حرفه‌ای، کار و دانش

واقعا چه فرقی می‌کند کدامشان را بخوانی؟ اتفاقا فرق می‌کند. همه فکر می‌کنند ریاضی خیلی خوب است! اگر نشد تجربی! اگر نشد انسانی! آخرش هم اگر نشد فنی! واقعا برای کسانی که این تفکر را در بین محصل‌ها جا انداخته‌اند، متاسفم.

دوست من! این جمله را از من داشته باش: “گور پدر مندلیف. دکارت… همه غول‌هایی که قرار است ذهنت را آشوب کنند. لازم نیست بدانی که چطور مسئله حل کنی. تنها مسئله تو این است که چطور توی چمن‌ها غلت بزنی!”

ببین کدام این رشته‌ها با علاقه و استعداد تو جور در می‌آیند. آن را انتخاب کن. بهترین باش. آن وقت حتی از نقاشی کشیدن هم می‌توانی پول در بیاوری (غیر از این است؟ سروش رضایی را که همه می‌شناسیم)

کدام دانشگاه؟

وقتی سال کنکورم بود، به رسم تمام محصل‌ها، در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کردم. من در آزمون‌های “گزینه دو” شرکت میکردم. یک بار یک همایش برگزار کردند. هنوز هم که هنوز است، حرف چرت سخنران توی گوشم است : “ما کنکور نمیدیم که دانشگاه پیام نور قبول بشیم. اونو که بدون کنکور هم میشه از طریق فراگیر رفت. ما باید سراسری قبول بشیم!”

و من بهترین روزهای عمرم را مثل خر درس می‌خواندم و استرس داشتم که یک موقع، غیر از سراسری چیزی قبول نشوم. بعد هم هیچ کس مدرکم را نخواست!

آن موقع‌ها از گیم‌نت رفتن با دوستهایم خیلی لذت می‌بردم. چند وقت پیش که برای تجدید خاطره با دوست‌هایم رفته بودیم گیم‌نت، دیگر کیف قدیم را نداشت. این افسوس برای من باقی ماند که چرا آن موقع‌ها، بیشتر از گیم‌نت رفتن، لذت نبردم؟

هیچ کس، نه خودم، نه سخنران گزینه دو، نمی‌توانند آن روزهای خوب گذشته را به ما برگردانند!

اینجا بعضی ها زندگی نمی کنند، مسابقه ی دو گذاشته اند، می خواهند به هدفی که در افق دوردست است برسند و درحالیکه نفسشان به شماره افتاده میدوند و زیبایی های اطراف خود را نمی بینند. آن وقت روزی می رسد که پیر و فرسوده هستند و دیگر رسیدن و نرسیدن به هدف برایشان بی تفاوت است

جین وبستر | بابا لنگ دراز

اصل KISS در برنامه نویسی

در برنامه‌نویسی یک اصل جالب به اسم KISS وجود دارد. KISS=Keep it stupid simple

موضوع اصل KISS این است که هر چیزی را تا حد امکان ساده نگه دار. به کمال رسیدن، به این معنی نیست که به چیزی، قابلیتی اضافه کنی. بلکه به این معنی است که تا حد امکان، بدون ضربه زدن به کار اصلی، قابلیت‌های اضافه آن را کم کنی.

سادگی، غایت کمال است.

KISS در زندگی روزمره هم مصداق دارد.

KISS را در زندگی‌ات هم رعایت کن و از آن لذت ببر دوست من.

 

 

برای بهترین بودن، در برنامه نویسی، نیاز نداری عربی را ۲۰ بگیری. برای بهترین بودن در عربی، نیاز نداری برنامه نویسی را ۲۰ بگیری.

چشم‌ها را باید شست. جور دیگر باید دید.

موفق و خوشحال باش. که این تنها آرزوی من برای تو است.
نظر بدهید

9 دیدگاه برای “روزهای مزخرف بعد از عید

 • nebez گفته
  5 آوریل 19

  ممنون عالی بود

 • مجتبی طغیانی گفته
  5 آوریل 19

  عالی عالی عالی
  حرفی برای گفتن ندارم. شما غیر از اینکه برنامه نویس خوبی هستید. قلم شیوایی هم دارید.
  سالی سراسر شادی ، سلامتی و موفقیت برایتان آرزو میکنم.

 • حسن هاشمی گفته
  5 آوریل 19

  با سلام و احترام
  سال نو مبارک
  واقعا مطالب را عین واقعیت بیان کردید به زبان خیلی ساده و روان
  انشاا… من بتونم زبان برنامه نویسی #C را به همین راحتی یاد بگیرم چون خیلی علاقه مندم
  برنامه نویسی که با اکسل انجام میدم حالا می خوام با # C انجام بدم

 • mahdiir گفته
  5 آوریل 19

  مثل همیشه عالی بود
  اما سوال اینست چگونه باید هم برنامه نویس موفقی بود هم ساده زیست و از زندگی لذت برد

  • علیرضا صبوئی گفته
   5 آوریل 19

   دوست خوبم جواب شما در این مقاله هستش

 • سعید جلالی گفته
  5 آوریل 19

  سلام اقای صبوئی خسته نباشید.من کلاس نهم هستم و امسال انتخاب رشته دارم…..علاقه ی خاصی هم به رشته کامپیوتر و برنامه نویسی دارم…. از دوستان و آشنایان که وضعیت رشته کامپیوتر رامیپرسم میگویند کامپیوتر رشته ای است که کسانی که رشته نمی اورند این رشته را انتخاب میکنند یا به سرنوشت دو نفر از فامیل که لیسانس کامپیوتر دارند و بیکارند اشاره میکنند.حالا میخواهم نظر شما رو به عنوان بزرگتری در این حرفه بدونم ممنون میشم راهنماییم کنین

  • علیرضا صبوئی گفته
   5 آوریل 19

   ببین سعید جان مهم نیست چه رشته ای بخوانی. اگر فقط یک مدرک بگیری، برایت کار نخواهد بود. کامپیوتر هم مثل تمام رشته های دیگر، شامل این قانون است.
   اما کامپیوتر، یک نکته مثبت دارد:
   در بعضی از رشته ها، حتی اگر کار بلد باشی هم بیکار میکانی اما کامپیوتر به هیچ وجه اینطور نیست.
   پس رشته کامپیوتر، پتانسیل های بالایی دارد. اگر جواب کامل و دقیقی میخواهی، این مقاله را بخوان.

 • سعید جلالی گفته
  5 آوریل 19

  عالی بود.

 • وحیدګل ریښتونی گفته
  5 آوریل 19

  واقعن یک استاد مهربون و مورد علاقه ام استید. دوستتان دارم😍
  از افغانستان تعقیب تان مېکنم