انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

برنامه نویس حرفه ای چه کسی است؟

برنامه نویس حرفه ای چه کسی است؟


در مقاله قبلی فهمیدیم که چطور برنامه نویس نشویم. فهمیدیم که یک برنامه نویس حرفه ای با یک برنامه نویس معمولی، تفاوت های زیادی دارد. اما یک سوال مهمتر. برنامه نویس حرفه ای چه کسی است؟!!!

هر آدم بی استعدادی میتواند بعد از یکی دو ماه تمرین، تبدیل به یک برنامه نویس معمولی بشود. اگر به اطرافتان نگاه کنید، میبینید که اطرافتان پر از این دسته از برنامه نویس ها است. اما حرفه ای ها، داستان دیگری دارند. تعدادشان کمتر است. خیلی کمتر. سال ها تجربه کسب کرده اند و چیزهای متفاوتی میدانند. پس یک فرق برنامه نویس حرفه ای با یک آماتور، تجربه کاری او است؟

آیا تجربه کاری برای برنامه نویس حرفه ای بودن کافی است؟

راحت صحبت کنیم؟ اکثر با تجربه های برنامه نویسی در ایران، مفت نمی ارزند! چرا؟ چون تا امروز حتی یک جلد کتاب هم در رابطه با تخصصشان نخوانده اند. همه جیز را تجربی یاد گرفته اند. حاضر نیستند از باورهای غلط و قدیمیشان دست بکشند و اطلاعاتشان را به روز کنند. با تکنولوژی های جدید غریبه اند. و بدتر از همه اینکه:

با تجربه ها، به خاطر تجربه بیشترشان، احساس میکنند تمام حرف هایشان درست است!

پس تجربه بد است؟ ابدا. اما تجربه به تنهایی کافی نیست. در ادامه فاکتورهای مهمتری را بررسی میکنیم.

مطالعه

این فاکتور، مهمترین و البته مشخص ترین نیاز یک برنامه نویس حرفه ای است. مطالعه به شکل خواندن کتاب. دیدن ویدیوهای آموزشی و در کل به روز بودن، واقعا مهم است. دوستانی دارم که سابقه برنامه نویسی آنها به سال نمیرسد. اما کاملا حرفه ای هستند. فاکتور مطالعه، حتی میتواند اثر تجربه را خنثی کند. پس اگر نگرانید که تجربه و سابقه کاری شما کم است، مطالعه را بیشتر کنید تا این کمبود را خیلی راحت جبران کنیم. اما چه بخوانیم؟ این خودش موضوع یکی از مقاله های بعدی است.

انگلیسی

من تمام موفقیت های زندگی ام را بیشتر از همه، مدیون زبان انگلیسی هستم. با زبان، کنکور قبول شدم، برنامه نویسی یاد گرفتم، کشاورزی و پرورش گیاهان را یاد گرفتم و هر کار دیگری که فکرش را بکنید. بهترین منابع و مقالات، انگلیسی هستند. پس بزرگترین لطفی که در زندگی میتوانید به خودتان بکنید، یاد گرفتن زبان است.

 

این فاکتورها کاملا عمومی هستند. اما فاکتورهای تخصصی:

Unit Testing

عجیب است نه؟ یک اصطلاح برنامه نویسی که باعث میشود شما حرفه ای بشوید! Unit Testing چیست؟ Unit Testing تکنیک نوشتن تست برای کدهای نوشته شده است که حتما در مقاله های بعدی درباره اش خیلی صحبت میکنم. نوشتن تست ها باعث میشود مهارت برنامه نویسی شما تقویت شود. به طور ناخودآگاه، کدهایتان را به سطحی بالاتر میبرد. از دلسرد شدن شما جلوگیری میکند. برای کدهای شما یک اسکلت محکم میسازد. به اصلاح کدها کمک میکند و هزارتا دلیل دیگر که ثابت میکند یک برنامه نویس حرفه ای باید با نحوه نوشتن Unit Test آشنا باشد. در مقاله های بعدی، نوشتن Unit Test را به طور مفصل آموزش میدهم..

اصول و مفاهیم

در برنامه نویسی حرفه ای، چندین اصل مهم وجود دارد که یک حرفه ای باید آنها را بشناسد. مهمترین اصلی که یک برنامه نویس باید با آن آشنا باشد، اصول ۵ گانه SOLID است که توسط رابرت سی مارتین، ارائه شده. به زودی یک دوره آموزشی در رابطه با SOLID بر روی سایت قرار میدهم.

اصول دیگری مانند DRY و KISS نیز هستند که تمام آنها را در دوره SOLID آموزش خواهم داد. پس منتظر این دوره باشید. (در حال ساختنش هستم)

الگوهای طراحی یا Design Pattern ها هم مورد بعدی هستند که باید حتما با آنها آشنا باشید. تا امروز چندتا از Design Pattern های مهم و پرکاربرد را آموزش داده ام. اما به زودی دوره کامل آموزش Design Pattern ها را میسازم.

مذاکره

اهمیت این موضوع، اگر از زبان بیشتر نباشد، کمتر نیست. به خودتان یک لطف کنید و مهارت های مذاکره را هم یاد بگیرید. من در این زمینه، زیاد حرفه ای نیستم. اما چیزهایی را که بلدم را به مرور به مقاله تبدیل میکنم و برایتان در سایت قرار میدهم.

جمع بندی

مسیر تبدیل شدن از یک برنامه نویس عادی، به یک برنامه نویس حرفه ای، قدم های مشخصی دارد. وقتی توی اینترنت سرچ میکنم آموزش برنامه نویسی، هزار تا سایت میبینم که برنامه نویسی را آموزش میدهند. به خاطر همین موضوع، میخواهم در البرز کد یک روش جدید را پیش بگیرم. از این به بعد، با هم یاد میگیریم که چطور باید برنامه نویسی حرفه ای انجام بدهیم.

برای مطلع شدن از انتشار مقاله های بعدی، در خبرنامه عضو شوید:
کلمات کلیدی : برنامه نویسی حرفه ای

نظر بدهید

4 دیدگاه برای “برنامه نویس حرفه ای چه کسی است؟

 • jafar گفته
  ۲۲ بهمن ۹۷

  بسیار بسیار عالی و زیبا و کامل
  با گفته هات کمک های بزرگی بهم کردی .
  ولی حرفت حقه .
  زبان خیلی مهمه (که من توش ضعیفم) یعنی هیچوقت نفهمیدم از کجا باس شروعش کنم .
  در کل نمیدونم چرا شلخته کد میزنم .
  منتظر آموزش های دوست داشتنیت هستیم علیرضای عزیز .

 • فاضل واعظ گفته
  ۲۲ بهمن ۹۷

  با سلام و خسته نباشید
  صحبت های شما عالی است
  خوشبختانه من در زمینه زبان انگلیسی خیلی کار کرده ام و مدرک تافل دارم در زمینه مطالعه نیز کتابهای متنوع و مختلفی از انواع زبانهای برنامه نویسی مطالعه کرده ام و تکنولوژیهای جدید را نیز تا حدودی می‌شناسم منتظر آموزشهای شما هستم

 • Mahdi گفته
  ۲۲ بهمن ۹۷

  🙂 ممنون از گفته های خوبتون

  • علیرضا صبوئی گفته
   ۲۲ بهمن ۹۷

   ممنون از کامنت شما مهدی عزیزم