انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

زباله های تر را دور نریزیم! با آنها کمپوست بسازیم!

زباله های تر را دور نریزیم! با آنها کمپوست بسازیم!


همیشه وقتی برنامه نویسی کرده ام یا مدارات الکترونیکی ساخته ام، به استفاده از لوازم دور ریز برای ساخت چیزهای به درد بخور، علاقه خیلی زیادی داشته ام! از کارهای الکترونیکی گرفته تا ساخت کود و کمپوست و کشاورزی!

در واقع اکثر کسانی که برنامه نویسی میکنند، یک دغدغه مشترک دارند و آن هم خلق کردن است. برنامه نویسی در واقع هنر خلق کردن است و یک برنامه نویس از خلق کردن چیزهای جدید لذت میبرد. به همین خاطر است که خیلی وقت ها برنامه نویس ها سمت ساخت وسایل الکترونیکی، خراب کردن وسایل برقی منزل! و حتی ساخت کاردستی های متنوع هم میروند.

اگر شما هم مثل من از دسته آدم هایی هستید که از ساختن چیزهای جدید لذت میبرید، حتما این مقاله را بخوانید.

داستان کمپوست

اول بگذارید در یک کلمه محتوای این مقاله را توضیح بدهم. این مقاله درباره ساخت کمپوست از باقی مانده زباله های خانگی است.

احتمالا الان از خودتان سوال کردید که “این چه ربطی به برنامه نویسی داره؟ ”

ربط ساخت کمپوست با برنامه نویسی این است که میتوانیم از طریق برنامه نویسی، یک سطل هوشمند ساخت کمپوست برای خانه بسازیم. میخواهم در این مطلب، درباره این موضوع بیشتر توضیح بدهم.

کمپوست چیست؟

در طبیعت، یک فرآیند بسیار بسیار جالب اتفاق می افتد. زباله های تر، در چرخه طبیعت میپوسند و دوباره به طبیعت بر میگردند. این فرآیند با تولید گرما همراه است. این دقیقا لحظه ای است که جادوی طبیعت اتفاق می افتد. میکروب های بیماری زا، معمولا در دماهای پایین تر نسبت به میکروب های مفید کشته میشوند! بنابراین تولید شدن گرما در توده زباله در حال پوسیدن، میکروب های غیر مفید را میکشد و میکروب های مفید را زنده نگه میدارد.

در نتیجه وقتی شما توده ای از زباله تر را در یک جا جمع کنید و صبر کنید تا بپوسد، بعد از پوسیدن این زباله ها، مقدار زیادی کود بسیار پر فایده و بدون میکروب برای گیاهانتان به دست می آورید. خیلی هیجان انگیز است نه؟

زباله ها چطور کمپوست میشوند؟

تمام زباله های تر قابل تجزیه در طبیعت، توسط باکتری ها، تجزیه میشوند. این باکتری ها، زباله های تر را در گذر زمان، تبدیل به کمپوست میکنند. چیزی که همه ما خاک برگ می نامیم، در واقع یک نوع کمپوست است. کمچوست برگ! با توجه به اینکه در فرآیند کمپوست شدن، باکتری ها مهم ترین نقش را دارند، برای زیاد شدن این باکتری های مفید، مواردی مورد نیاز است:

 • باکتری ها به اکسیژن برای تکثیر شدن نیاز دارند. در صورتی که اکسیژن کافی در دسترس باشد، فرآیند کمپوست شدن، تسریع میشود. مهمتر از همه اینکه، در صورت در دسترس نبودن اکسیژن کافی، فرآیند کمپوست شدن با بوی بد همراه خواهد بود. به این دلیل که اگر اکسیژن کافی در دسترس نباشد، انواع دیگری از باکتری ها در توده کمپوست رشد میکنند که فعالیتشان با تولید متان همراه خواهد بود. و متان بوی بدی دارد. بوی گندیدگی! پس یک توده زباله که در مجاورت هوای کافی کمپوست شود، بوی بدی نخواهد داشت.
 • رطوبت : باکتری ها برای فعالیت، به رطوبت نیاز دارند. در صورتی که توده زباله نمناک باشد و اکسیژن کافی هم به آن برسد، زباله ها میتواندد ظرف مدت حدودا یک ماه، تبدیل به کمپوستی با کیفیت بسیار بالا شوند.
 • گرما : اگرچه فعالیت باکتری ها تولید گرما میکند. اما حضور کمی گرما، فرآیند رشد باکتری ها را تسریع میکند.

چه چیزهایی کمپوست میشوند؟

تقریبا تمام زباله های تر، قابلیت کمپوست شدن دارند اما بهتر است بعضی موارد را بدانید:

 • وجود غلات و حبوبات و برنج در توده کمپوست، پیشنهاد نمیشود چرا که میتواند موجب جلب توجه سوسک ها و جوندگانی مثل موش ها بشود.
 • بعضی از مواد مانند پیاز، نباید به مقدار خیلی زیاد استفاده شوند. چون ممکن است باکتری ها را از بین ببرند.
 • گوشت و بقایای بدن موجودات زنده، مانند مو و استخوان و … بهتر است در سطل کمپوست استفاده نشوند چون میتوانند باعث جذب مگس ها و حشرات موذی بشوند.
 • پلاستیک و شیشه، در سطل کمپوست تجزیه نمیشوند.
 • پوست مرکبات نباید به مقدار زیاد در کمپوست استفاده شود چرا که خاک را اسیدی میکند.

به طور کلی، زباله های تر به دو گروه اصلی تقسیم میشوند:

 • زباله های تر با منشا نیتروژن : مثل پوست میوه ها و سبزیجات. باقی مانده میوه ها. برگ های سبز. قطعات سبز گیاهان و… این زباله ها سرعت کمپوست شدن را بالا میبرند اما استفاده بیش از حد از آنها ممکن است باعث گندیدگی شود.
 • زباله های تر با منشا کربن : مثل برگ های خشک. شاخ و برگ گیاهان. کاغذ، فیلترهای قهوه. پوست تخم مرغ و … این زباله ها معمولا رنگ قهوه ای دارند. نمیگندند اما استفاده بیش از حد از آنها، سرعت کمپوست شدن را کم میکند.

بهترین ترکیب، ترکیب نصف به نصف زباله های تر نیتروژنی و زباله های تر کربنی است.

چقدر رطوبت؟

رطوبت باید به حدی باشد که تمام مواد، نمناک باشند اما نباید در حدی باشد که در آب غوطه ور بشوند. رطوبت بیش از حد، گردش اکسیژن را با مشکل همراه میکند و باعث گندیدگی میشود.

چه اندازه؟

هر چقدر اندازه قطعات کوچکتر باشد، فرآیند کمپوست شدن سریع تر انجام میشود.

چقدر اکسیژن؟

هر چه بیشتر بهتر! اگر احساس کردید سطل کمپوست بوی بدی تولید میکند، اکسیژن کم است.

نمونه یک سطل کمپوست در باغچه

روش کار چطور است؟

خیلی ساده! زباله های تر را به نسبت ۵۰-۵۰ کربنی و نیتروژنی، در سطلی بریزید، آنها را مرطوب کنید و چند وقت یک بار مخلوطشان کنید و منتظر بمانید تا کمپوست ساخته شود! با این روش، نیازی نیست زباله های تر را دور بریزید. میتوانید از آنها کود عالی درست کنید و به گیاهانتان بدهید. حتی این کمپوست میتواند در گلخانه هوشمند شما (بعدا آن را هم میسازیم) استفاده بشود.

نمونه زباله کمپوست شده

میخواهیم چه کار کنیم؟

همانطور که دیدید، ساخت کمپوست به شرایطی نیاز دارد که فراهم بودن آنها، میتواند سرعت و کیفیت ساخت کمپوست را افزایش بدهد.

برای تولید یک کمپوست خوب، نیاز داریم رطوبت، دما و اکسیژن را کنترل کنیم. قطعا تمام این کارها را میتوانیم به راحتی به صورت دستی انجام بدهیم. حتی پیشنهاد من این است که قبل از بالا زدن آستین هایتان و ساخت مدار و برنامه نویسی، اول سعی کنید در یک سطل، به روش دستی کمپوست تولید کنید و ببینید این کار را دوست دارید یا نه.

اگر این کار جالب، توجه شما را هم جلب کرد، بعدا میتوانید همین سطل را به یک سطل کمپوست هوشمند تبدیل کنید. هدف من این است که مرحله به مرحله ساخت سطل را برای شما در سایت توضیح بدهم. در واقع در این لحظه، خود من هم سطل را نساخته ام و میخواهم با کمک شما آن را بسازم. و اما سطل هوشمند ما قرار است چه کارهایی را انجام بدهد؟

 • با توجه اینکه فرآیند تولید کمپوست نیاز به رطوبت دارد، این رطوبت توسط یک سنسور رطوبت کنترل میشود.
 • یک شیر برقی به سطل وصل است که در صورت کم شدن رطوبت، رطوبت مورد نیاز را تامین میکند.
 • سیستم یک سنسور تشخیص گاز متان برای تشخیص متان دارد. تولید گاز متان، به این معنی است که مقدار کافی اکسیژن به توده کمپوست نمیرسد. بنابراین باید فن هایی که در ۲ طرف سطل هستند، هوا را درون سطل به گردش درآورند.
 • برای تولید و پایش گرمای مورد نیاز، از یک لامپ برای تولید گرما و از یک سنسور گرما برای کنترل دما استفاده میکنیم.
 • به این قسمت کامل فکر نکردم اما ممکن است بتوانیم از یک موتور کوچک برای هم زدن توده کمپوست استفاده کنیم.
 • تمام این قطعات، از طریق یک میکرو کنترلر Arduino کنترل میشوند.

قدم اول

در اولین قدم، فرآیند ساخت کمپوست را به صورت دستی انجام میدهیم. بنابراین نیاز به یک سطل پلاستیکی داریم تا زباله های تر را در آن بریزیم و بعدا قطعات و سنسورها را به آن اضافه کنیم.

باید یک سطل با اندازه مناسب بخریم و به نظرم یک سطل با سطح مقطع مربع، بهتر از سطل گرد است.( نصب فن ها و سنسورها روی آن ساده تر است)

به محض خرید سطل، عکس آن را برای شما هم میفرستم. اگر سوالی داشتید، بپرسید. من هم در حال یاد گرفتن کمپوستینگ هستم.

 
کلمات کلیدی : ساخت کمپوست

نظر بدهید

2 دیدگاه برای “زباله های تر را دور نریزیم! با آنها کمپوست بسازیم!

 • آقای الف گفته
  14 دسامبر 19

  عالیه ها
  عالییی
  من خودم شخصا تمام زباله های خونه رو بازیافت می کنم البته بیشتر چون به گیاه های اپارتمانی علاقه زیادی دارم و برای مصرف شخصی

  البته با روشی متفاوت

  • علیرضا صبوئی گفته
   14 دسامبر 19

   بله بنده هم در منزل همین کارو میکنم. شما چطور بازیافتشون میکنید؟