انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

استفاده از فونتها یا CSS Fonts

استفاده از فونتها یا CSS Fonts


با سلام خدمت تمام کاربران عزیز امروز میخواهیم با CSS Fonts و نحوه ی استفاده از آنها در CSS آشنا بشویم . همانطور که میدانید خانواده های مختلفی از وجود دارند حقیقت شکل شمایل خاصی به نوشته ها میدهند. خوب بدون هیچ حرف اضافی میرویم به سراغ معرفی پارامترها و نحوه استفاده از CSS Fonts . اولین و مهمترین ویژگی که میخواهیم دربارهی آن صحبت کنیم font-family میباشد. به کمک این ویژگی میتوانیم این قابلیت رو به نوشته های موجود در سایتمون بدهیم که از چه نوع فونتی استفاده کنند. برای مثال tahoma ، Arial یا …. ( عه ما که فارسی زبان هستیم این فونتها که اصلا تو فارسی قشنگ نیستن ! ) نگران نباشید تو همین پست یاد میگیرید چطور از فونتهای فارسی هم استفاده کنید. خوب پس اگر مقدار خصوصیت font-family را برابر با نام یه فونت قرار بدهیم ، میتوانیم نوع فونت را عوض کنیم. بدین ترتیب :


font-family: tahoma;
	

خوب پارامتر بعدی CSS Fonts ها font-size میباشد که برای تعیین اندازه ی فونت استفاده میشود بدین ترتیب :


font-size: 30px;
	

دو تا پارامتر دیگر از CSS Fonts ها باقی میماند که اولی font-style هستش که دو مقدار زیر را در بر میگیرد :

 • Normal : نوشته را به صورت عادی نمایش میدهد.
 • Italic : نوشته را به صورت ماشینی نشان میدهد.

به مثال زیر توجه کنید: (از چند تگ br استفاده کردم تا خروجی بهتر مشاهده شود )


البته به شخصه تقریبا هیچ وقت از این ویژگی استفاده نمیکنم و با توجه به اینکه که فارسی زبان هستیم این ویژگی خیلی برای ما ساخته نشده است .
و اما آخرین ویژگی که میخواهیم به معرفی آن بپردازیم font-weight میباشد که تو همه ی منابع CSS گفته شده برای تعیین وزن نوشته ازش استفاده میشود! ( یعنی چی ؟! ) به مثال زیر توجه کنید :

در واقع اگر بخواهیم نوشته ای را پر اهمیت جلوه بدهیم از این ویژگی استفاده میکنیم البته میتوانیم عدد ثابت هم برای مقدار دهی این پارامتر استفاده کنیم برای مثال :


font-weight: 800;
	

و اما مهمترین بخش کار امروز ما اضافه کردن و استفاده از فونتهای فارسی میباشد که میتوانید مجموعه ی کوچکی از آنها را از اینجا دانلود کنید.

به ویدیوی زیر برای درک بهتر این مطلب توجه کنید.
کلمات کلیدی :

نظر بدهید

یک دیدگاه برای “استفاده از فونتها یا CSS Fonts

 • حسین گفته
  ۵ تیر ۹۶

  سلام
  با تشکر از سایت خیلی خیلی خوبتون

  لطفا فارسی کردن قالب های بوت استرپ ۴ رو هم مخصوصا اعمال فونت و راست چین کردن رو آموزش بدید
  با تشکر از زحماتتون