انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

چطور یک رزومه برنامه نویسی خوب بنویسیم؟

چطور یک رزومه برنامه نویسی خوب بنویسیم؟


این مقاله برگردان یک مقاله انگلیسی است که میتوانید اصل آنرا در اینجا ببینید. خیلی از ما برنامه نویس ها مهارت های زیادی در زمینه برنامه نویسی داریم اما وقتی پای صحبت کردن و مصاحبه وسط باشد، نمیتوانیم تواناییهایمان را آنطور که باید، به نمایش بگذاریم. یک از مواردی که در نمایش تواناییهای ما به شدت مهم است، رزومه برنامه نویسی ماست. در این مطلب، ما درباره نوشتن یک رزومه خوب برنامه نویسی با شما صحبت خواهیم کرد.

ترجمه مقاله:

من معمولا در حدود ۵ تا ۲۰ رزومه در روز میخوانم. از آنجایی که من و مدیرم هر دو به شدت گرفتار انجام کارهای دیگر هستیم، این موضوع بسیار مهم است که رزومه یک برنامه نویس، خیلی سریع چشممان را بگیرد تا آنرا دور نیندازیم! در اینجا به چند نکته که نیاز است در رزومه یک برنامه نویس رعایت شود، اشاره میکنیم:

مهارتهایتان را جلوی چشم و در مرکز دید قرار بدهید

خواندن جزئیات خسته کننده در مورد اینکه شما چطور و چگونه کاری را انجام داده اید، یا اینکه چه ایده آل هایی دارید و این دست مطالب، از حوصله یک مصاحبه کننده خار است. یک مصاحبه کننده ترجیح میدهد که بتواند خیلی سریع، با مهارت ها و معلومات شما آشنا شود. تا ببیند آیا شما حداقل توانایی های مورد نظر او برای گرفتن شغل را دارید یا خیر.

از نوشتن خلاصه زندگی! و حتی اهدافتان در رزومه برنامه نویسی اجتناب کنید

نوشتن زندگینامه و این قبیل جملات، وقت خواننده رزومه شما را تلف میکند. جملاتی از قبیل: “برنامه نویس حرفه ای با ۱۰ سال سابقه تولید نرم افزار در زمینه دات نت و…” جملات بی ارزشی هستند که اکثر ما با آنها شروع میکنیم و جالب اینجاست که اصلا ارزشی ندارند و به شدت تکراری هستند. لطفا از آنها استفاده نکنید.

قصه نوشتن “اهداف” کمی متفاوت تر است. اصلا هدف ها چه هستند و چرا آنها را در رزومه مینویسیم؟ بیایید با یک مثال صحبت کنیم. فرض کنید سوابق کاری شما نشان میدهد که یک برنامه نویس ویندوز بوده اید با سابقه ساخت کنترل های سفارشی در دات نت. در صورتی که مصاحبه کننده رزومه شما را بخواند، نتیجه میگیرد که شما قصد دارید در کار جدید، به ساختن کنترل های سفارشی دات نت ادامه بدهید. در این صورت نیازی به نوشتن “اهداف” ندارید.

از طرف دیگر اگر هدف شما در کار جدید متفاوت است، باید این موضوع را بنویسید. مثلا اگر تا به حال کنترل های سفارشی ویندوزی مینوشتید اما قصد دارید در کار جدید، طراح وب باشید، باید این نکته را در قسمت اهداف کاریتان بنویسید تا مصاحبه کننده بداند شما تمایل به انجام چه کاری دارید.

در این صورت، کارفرما میداند که شما قصد انجام چه کاری را دارید و وقت شما و خود او، تلف نمیشود. چراکه در تعداد زیادی از مصاحبه های کاری، بعد از مصاحبه مشخص میشود که کار شرکت، با چیزی که شما مد نظر دارید، همخوانی ندارد.

مدارک تحصیلیتان را در آخر رزومه برنامه نویسی تان ذکر کنید، نه در اول

بعضی از مدیران، به تحصیلات و مدارج تحصیلی مشا اهمیت زیادی میدهند، اما معمولا اینطور نیست. بیشتر مدیران به این نکته زیاد اهمیت نمیدهند. بنابراین عاقلانه نیست اگر رزومه تان را با یکموضوع کم اهمیت تر شروع کنید. مدارج تحصیلتان را لیست کنید، اما در انتهای رزومه. نکته مهم ایناست که، یک کارفرما معمولا علاقه ای به داشتن اطلاعات درباره مدرک تحصیلی شما ندارد، مگر اینکه قسمت ابتدای رزومه شما چشم او را گرفته باشد.

نشان بدهید که متفاوت هستید

حتی اگر پروژه یک کارفرما در رابطه با نوشتن یک برنامه مدیریت دیتای ساده باشد، به دنبال کسی است که فراتر از یک برنامه نویس ساده با ۱۰ سال سابقه نوشتن برنامه مدیریت دیتا باشد. برای مثال، این دو رزومه را با هم مقایسه کنید:

  • خسته کننده

کارمند شرکت … از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶

– نوشتن برنامه ویژوال بیسیک برای ماشین آلات کنترل.

-نوشتن برنامه خطایابی سیستم تحت وب

-نوشتن یک وب سرویس برای ثبت اطلاعات

  • چشمگیر!

کارمند شرکت … از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶

-نوشتن برنامه ویژوال بیسیک کنترل رآکتور هسته ای. کنترل بلادرنگ و مانیتور بیش از ۱۰۰۰۰ رکورد اطلاعات در ثانیه

-نوشتن الگوریتم های محاسباتی پیشرفته برای شناسایی نقاط ضعف و خطاهای سیستم ها مبتنی بر وب

-نوشتن وب سرویس جهت ثبت اطلاعات در بستر امن و قابل اطمینان با قابلیت نگهداری بیش از یک میلیون رکورد اطلاعاتی

میبینید؟ هر دو برنامه نویس تقریبا درباره یک چیز صحبت میکنند. اما قضاوتش با شما!

منظور ما این نیست از مهارتهای نداشته صحبت کنیم. بلکه مهارتهایی را که داریم، با روش جذابتری توضیح بدهیم.

رزومه برنامه نویسی تان را بین ۲ تا ۴ صفحه نگه دارید

سعی کنید درگیر جزئیات بیهوده نشوید و بیش از حد ننویسید. یک رزومه بیش از حد طولانی، از حوصله مطالعه کننده، خارج است. یک رزومه برای اینکه توجه کارفرما را جلب کند، لزوما نباید طولانی باشد.

قواعد نگارشی را رعایت کنید و رزومه منظمی بنویسید که کارفرما را نترساند!

سوابق کاری. تیغ ۲ لبه!

بسیاری از برنامه نویسان یک لیست بلند بالا از جاهایی که کار کرده اند، در رزومه مینویسند. از دید یک کارفرما، این موضوع نه تنها خوب نیست، بلکه بد هم هست! اولین سوالی که به ذهن آنها میرسد این است که چرا این شخص هر ۲ یا ۳ ماه، کارش را عوض کرده است؟ اگر کار شما به صورت همکاری پروژه ای یا مشاوره بوده است، حتما این موضوع را قید کنید. در غیر این صورت، به احتمال زیاد، کارفرما از اینکه شما هر چند ماه کارتان را عوض کرده اید، احساس خطر میکند.

 

دقت کنید که این موارد را در رزومه برنامه نویسی تان مد نظر قرار بدهید تا رزومه بهتر و چشم گیرتری بنویسید.

 
نظر بدهید

یک دیدگاه برای “چطور یک رزومه برنامه نویسی خوب بنویسیم؟

  • پژمان گفته
    21 جولای 17

    در مرحله ی اول ممنون از مقاله تان و ممنون میشم برای بنده که میخواهم رزومه ام را بسازم نمونه های ایرانی از برنامه نویس اندروید ارسال کنید ( اگر در دسترس دارید)