انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

دستور while یا همان حلقه while در برنامه نویسی – درس ششم

دستور while یا همان حلقه while در برنامه نویسی – درس ششم


در بخش دستورات برنامه نویسی ، با دستورات if و for آشنا شده ایم. مطلب امروز مربوط به دستور while است. قبل از شروع، برای ساده تر شدن مفهوم لازم است بدانید که while هم درست مثل for یک حلقه است که یک دستور را چندبار تکرار میکند. اما یک فرق اساسی با دستور for دارد. در دستور for ما میدانیم که حلقه مان قرار است چندبار دستورات داخلش را چاپ کند. اما در حلقه while ما نمیدانیم!!! پس چطور بفهمیم که حلقه، کجا تمام میشود؟ ساده است.

قبل از توضیح این موضوع یک مثال میزنیم. فرض کنید میخواهیم برنامه ای بنویسیم که کاربر بتواند با آن به سیستم لاگین کند. برنامه از کاربر میخواهد که رمز را وارد کند. رمز کلمه admin است. اگر کاربر رمز را درست وارد کرد که هیچ. در غیر این صورت برنامه پیغام میدهد که مجددا رمز را وارد کنید.

بیایید این مثال را بررسی کنیم. ما نمیدانیم که کاربرمان قبل از اینکه کلمه عبور صحیح را وارد کند، چندبار کلمه عبور را غلط وارد میکند. پس ما نمیدانیم که چندبار باید کلمه عبور را از کاربر بگیریم و چک کنیم. ده بار؟ صد بار؟ یک بار؟ اما یک چیز را میدانیم. اگر کاربر کلمه عبور را درست وارد کرد، دیگر پیغام نمیدهیم که کلمه عبور را وارد کند. پس ما یک حلقه داریم که میدانیم کجا باید تمام شود. اما نمیدانیم بعد از چندبار اجرا تمام میشود. این دقیقا جایی است که ما از while استفاده میکنیم.

while حلقه ای است که دستوری را آنقدر تکرار میکند تا یک شرط برقرار شود.

ابتدا ببینیم شکل دستور while چطور است.


while (تعداد تکرار)
{
دستور;
}
مثلا:
while (2>1)
{
print "Salam";
}
البته مثالی که در اینجا زده ایم یک حلقه بی نهایت است. 
چراکه عدد ۲ همیشه از ۱ بزرگتر است.

حالا مثالمان را به صورت کد در می آوریم.


string password;
while(password!="admin")
{
  cout<<"کلمه عبور را وارد کنید"; 
  cin>>password;
}
cout<<"کلمه عبور صحیح است";

ابتدا یک متغیر برای نگهداشتن کلمه عبوری که از کاربر میگیریم، تعریف کرده ایم. مقدار این متغیر در ابتدا خالی است. وارد حلقه میشویم. اگر password مخالف admin بود،(دقت کنید که علامت “=!” به معنی مخالف است) برنامه چاپ میکند که کلمه عبور را وارد کنید. و کلمه عبور را میگیرد. سپس دوباره به اول حلقه میرود و چک میکند که آیا مقدار گرفته شده برابر با admin است یا خیر. به همین ترتیب تا وقتی که کاربر وارد نکند admin برنامه همچنان تکرار میشود. اما به محض اینکه وارد کند admin از حلقه خارج میشود و چاپ میکند که کلمه عبور صحیح است.
کلمات کلیدی : دستورات برنامه نویسی

نظر بدهید

2 دیدگاه برای “دستور while یا همان حلقه while در برنامه نویسی – درس ششم

 • Maei گفته
  13 آوریل 17

  سلام وقت بخیر ، خب اینا درست مشکل من اینجاست که چه موقع باید از حلقه استفاده کنم از کجا بدونم ک باید جواب این سوال رو با حلقه جواب بدم
  منظور پاسخ سوال استاد هستش.
  ممنون میشم کمکم کنید 😥

  • علیرضا صبوئی گفته
   13 آوریل 17

   مائده جان باید مسئله را تا میتوانی به قطعات کوچکتری بشکنی