انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

دانشگاه و ادامه تحصیل خوب است یا بد؟

دانشگاه و ادامه تحصیل خوب است یا بد؟


دانشگاه خوب است یا بد؟ این سوالی است که در سومین مقاله از سری مقالات مقدمات برنامه نویسی به آن میپردازیم. در مطلب قبلی، به شما هشدار دادیم که از برنامه نویس نما ها دوری کنید! در مورد دانشگاه باید بدانید تمام چيزهايي که در آنجا ياد ميگيريد، بي فايده نيستند. اين حرف که عده اي ميگويند: “دانشگاه هيچ چيزي به ما ياد نداد” کمي غير منصفانه است و بيشتر، توجيه تنبلي افراد است. در کلاس هایم معمولا مجبور میشوم حتی بدنه کوئری ها را هم به دانشجویانم یاد بدهم. در حالی که این مطلب به همه آنها در دانشگاه تدریس شده است. (اگر نمیدانید کوئری چیست، جمله قبلی را ندیده بگیرید. بعدا با آن آشنایتان می کنیم)

 

بزرگان دنیا به دانشگاه نرفته اند!

این حرف را خیلی زیاد میشنوم که بزرگان صنعت آی تی دنیا، ادامه تحصیل نداده اند. معمولا اولین مثال هایی هم که میشنوم، بیل گیتس و استیو جابز و زاکربرگ هستند.

این حرف ها نیز از دسته همان حرف های برنامه نویس نماها هستند. اگر نگاه کوچکی به بیوگرافی این افراد موفق بیندازید، خواهید دید علت رها کردن دانشگاه توسط آنها این بوده است که تواناییشان از سطح دیگران فراتر بوده است. مطمئنا مشکل بیل گیتس بلد نبودن کوئری ها نبوده!!!

استادان ما، سطح علمی پایینی دارند

با کمال احترام به جامعه دانشگاهی کشور، متاسفانه این حرف تا حدی درست است. خصوصا در موسسه های آموزش عالی غیر انتفاعی که اتفاقا خودم در آنها درس خوانده ام. اما واقعیت تلخ این است که سطح علمی دانشجویان آنقدر پایین تر است که حتی این قبیل استادان هم دچار چالش نمیشوند. موضوع مهم تر این است که در هر جمعی، چند نفری هستند که تجارب کاری و عملی و یا تئوری و مفیدی دارند که میتوانیم با آنها کار کنیم و از هم یاد بگیریم. خود بنده هم برنامه نویسی را از همین راه یاد گرفته ام.

بهتر است به جای ادامه تحصیل، زمانم را در بازار کار بگذرانم

یک جمله را در یکی از سمینارهای موفقیت از استاد عزیزم مهندس شعبانعلی شنیدم که هیچ وقت از خاطر نخواهم برد: “اگر نمیخواین دانشگاه برید، نرید. مهم نیست. فقط ببینید توی اون زمان، چه کار مفیدتری از دانشگاه رفتن میتونید انجام بدید”. به همین سادگی!

 
نظر بدهید

2 دیدگاه برای “دانشگاه و ادامه تحصیل خوب است یا بد؟

 • مجتبی طغیانی گفته
  24 مارس 17

  بسیار عالی، عالی ، عالی

  • علیرضا صبوئی گفته
   24 مارس 17

   ممنونم مجتبی عزیزم