انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

اگر برنامه‌نویس خوبی هستید، تاسیس شرکت را فراموش کنید!

اگر برنامه‌نویس خوبی هستید، تاسیس شرکت را فراموش کنید!


اگر شما هم از دسته برنامه نویسانی هستید که کارتان را خوب بلدید، قبل از کارآفرینی و تاسیس شرکت ، مقاله زیر را بخوانید:

حتما برای شما هم پیش آمده که فکر کنید چه مدیر احمقی دارید و به تصمیمات او بخندید. شاید هم در شرکتی کار میکنید که نرم افزار تولید شما را بسیار خوب میفروشد اما قدر شما را نمیداند. یا شاید اصلا آنقدر حرفه ای هستید که سطح شرکت های دور و برتان برای شما پایین است.

معمولا افراد در چنین شرایطی تصمیم میگیرند کسب و کار خودشان را راه اندازی کنند و دست به تاسیس شرکت میزنند. این موضوع ابدا بد نیست اما باید نکات مهمی را حتما بدانید.

اصولا افراد، هوش فردی خودشان را برتر از هوش جمعی میدانند. به همین خاطر است که شما میبینید اکثر کارمندان یک شرکت، از مدیر خودشان ناراضی هستند. درحالی که معمولا چالش های پیش پای یک مدیر را نمیشناسند.

نکته بسیار مهم دیگر این است که پروسه تولید، تنها بخش کوچکی از چرخه کارآفرینی است. به قول اسپنسر جانسون:

تولید بدون فروش = زباله

در دوران کاری ام شخصا، افراد زیادی را دیده ام که از مدیرانشان ناراضی بوده اند. از نظر این افراد، مدیران آنها یک مشت احمق از خود راضی اند که به درد غاز چراندن میخورند!!! نکته جالب این است که اکثر این افراد وقتی کارآفرینی کرده اند، حتی به اندازه مدیران احمقشان هم پیشرفت نکرده اند. پس مشکل کجاست؟ کجای کار میلنگد؟

بزرگترین مشکلی که در میان افراد وجود دارد این است که معمولا آنها، خودشان را مهمترین فرد شرکت میدانند و اعتقاد دارند اگر آنها نبودند، چرخ شرکت لنگ میشد.

پس کارشان را رها میکنند و از آنجایی که برنامه نویس های خوبی هستند، وارد دنیای بی رحم کارآفرینی میشوند. این جمله “دان کندی” را به خاطر داشته باشید:

۱۰ درصد از زمانتان را صرف تولید و بقیه را صرف فروش و خدمات کنید!

پس به خاطر داشته باشید که تخصص شما فقط ۱۰ درصد از چرخه کاری یک شرکت است. تنها ۱۰ درصد!

نکته مهم دیگر اینکه: اگر احساس میکنید در میان همکاران فعلی تان، سطح شما خیلی بالاتر است، به این معنی نیست که میتوانید به تنهایی تاسیس شرکت کنید!

آیا مطمئن هستید در تمام شرکت های رقیب شما هم سطح برنامه نویس ها پایین است؟ اگر بخواهم صادقانه صحبت کنم، اکثر افرادی که احساس میکنند برنامه نویسان بزرگی هستند، دچار توهم حرفه ای بودن هستند!

آیا شما اصلا شخصیت کارآفرینی و تاسیس شرکت را دارید؟

جمله هایی مثل این را زیاد شنیده ام: “من آدم کار کردن واسه دیگران نیستم”. “اینهمه بلدیم. کیه که قدر بدونه”. “من نمیتونم صبحای زود برم سر کار”. “آدم واسه چندر غاز حقوق کارمندی نمیره سر کار” و…. و… و…

قضاوتش با خود شما. از نظر من تمام این جمله ها، توجیه تنبلی و غرور افراد هستند. وقتی دست به تاسیس کسب و کار میزنید، به جای یک مدیر و رئیس، تمام مشتریانتان رئیس شما میشوند. اگر مهارتتان خیلی بالا باشد، همیشه میتوانید به کار در شرکت های معتبرتر فکر کنید. اگر نمیتوانید صبح های زود بیدار شوید، یک نگاه به زندگی روزمره تمام کارآفرینان موفق بیندازید و ببینید صبح ها چه ساعتی از خواب بیدار میشوند. اکثر کسانی که به “چندر غاز” حقوق کارمندی راضی نیستند، با بدهی های بزرگ تاسیس شرکت، دنیای کارآفرینی را ترک میکنند. و و و

خطرات مرگبار کسب و کار

من تعداد خیلی زیادی از برنامه نویسان (از جمله خودم) را دیده ام که با وعده هایی مثل: “اگه فلان برنامه رو تولید کنی مثل چی میفروشه”، “اگه فلان برنامه رو تولید کنی، خودم اولین مشتریتم” ، “شما تولید کنید، فروشش با من”،”ما بدون شرکت زدن اینهمه سفارش داریم. وای به حال وقتی که شرکت بزنیم” “الان فلان نرم افزار توی بازار نیست. بسازیمش”، “فلان نرم افزار هستش ولی ایراد داره. ما بهترشو میسازیم” و این قبیل جمله های آشنا و بی نتیجه، دست به تولید بدون فروش=زباله زده اند.

حرف های مفت و وعده وعیدهایی که دیگران برای خرید محصولاتتان به خورد شما میدهند(که انصافا تحریک کننده هم هستند) گولتان نزند. تقریبا تمام آنها، موقع پرداختن اولین پیش پرداخت یا پرداخت هزینه، جا میزنند.

همینطور به یاد داشته باشید، اگر حیطه ای بکر است، همیشه به این معنی نیست که کسی عقلش نرسیده به سمت آن برود. خیلی وقت ها حیطه های بکر، به این دلیل بکر هستند که مشتری ای در آنها نیست.

و نکته آخر اینکه : اینکه کد نویس یا برنامه نویس خوبی هستید، ابدا ابدا ابدا معیار خوب بودن کار شما نیست. معیار خوب بودن کار شما این است که چندتا محصول موفق یا چندتا مشتری رضایتمند دارید.

کار آفرینی بد نیست. اما مراقب باشید زباله تولید نکنید!

 
نظر بدهید