انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

برنامه نویسی هنر هشتم است که ثبت نشده!

برنامه نویسی هنر هشتم است که ثبت نشده!


این ششمین مقاله از سری مقدمات برنامه نویسی است. در پنجمین مقاله توضیح دادیم بازار کار برنامه نویسی چطور است؟ در این مقاله خواهیم دید که برنامه نویسی هنر هشتم است. در واقع برخلاف تصور خیلی از دانشجویان، برنامه نویسی یک پروسه خسته کننده و خشک و بی روح نیست. فرآیند برنامه نویسی کاملا هنری است. نیاز به احساسات و عواطف، خلاقیت و عشق ورزیدن دارد. شما خالق نرم افزاری خواهید بود که مثل فرزندتان به آن عشق میورزید. از مشکلاتش غمگین میشوید. پیشرفت هایش خوشحالتان میکند و تمام سعیتان را برای بزرگ کردنش به کار می برید.

مانند تمام هنرها و فنون دیگر، در برنامه نویسی نیاز به اطلاعات عمومی دیگری هم دارید. باید روانشناسی بدانید. رنگ ها را بشناسید. شوخ طبع باشید. فلسفه بدانید. معماری بدانید. باید هنر را بشناسید و به یاد داشته باشید برنامه نویسی هنر هشتم است! هر چه تعداد علومی که با آنها آشنایی دارید بیشتر باشد، نتیجه کارتان قوی تر خواهد بود. (البته نترسید. منظور ما این نیست که باید فیلسوف و گرافیست و … همه را با هم باشید. منظور ما یک شناخت کلی برای افزایش کیفیت محصولاتتان است.)

یک جمله از استیو جابز (با کمی دخل و تصرف از خودم) را همیشه به یاد داشته باشید: “موفقیت هایی که شما در زندگی به دست می آورید، مانند نقطه های نقطه بازی هستند. به تنهایی به کاری نمی آیند، ولی زمانی که بین آنها خطوط واصلی بکشید، بازی را می برید.

اگر میخواستید برنامه نویس باشید اما تا حالا حسابدار بوده اید، خوشحال باشید. شما با حسابداری آشنا هستید و میتوانید نرم افزارهای مالی قوی تری بسازید.

اگر گرافیست بوده اید، میتوانید نرم افزارهایی با ظاهر زیباتر بسازید. اگر مکانیک بوده اید، میتوانید نرم افزارهای مربوط به خودروها را بهتر از دیگران بسازید.

یادم هست اوایل دوران کارم که آماتور بودم، بلد بودن فتوشاپ، برای من برنامه نویس همیشه برگ برنده بود. چراکه ظاهر نرم افزارهایم از دیگران بهتر بود.

از مهارتهایی که دارید و تا به حال باعث شده اند به سراغ برنامه نویسی نروید، خوشحال باشید. شما تجاربی به دست آورده اید که باعث میشوند چیزهایی را که دیگران از قلم می اندازند، ببینید.
نظر بدهید

3 دیدگاه برای “برنامه نویسی هنر هشتم است که ثبت نشده!

 • محمود گفته
  24 مارس 17

  تبریک میگم بهتون
  شما خیلی خوب نوشتید

  • علیرضا صبوئی گفته
   24 مارس 17

   ممنون از لطفی که به من دارید دوست عزیزم.

 • مهدی شاه عباسیان گفته
  24 مارس 17

  سلام .
  همیشه برای من هم سوال بود ! چرا برنامه نویسی به عنوان هنر به رسمیت شناخته نشده هنوز ؟
  در سالهای زیادی از زندگیم تک تک حرفاتو لمس کردم
  بسیار موافقم
  پیروز باشید