انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

بازار کار برنامه نویسی چطور است؟

بازار کار برنامه نویسی چطور است؟


در پنجمین مقاله از سری مقالات مقدمات برنامه نویسی بازار کار برنامه نویسی را تحلیل میکنیم. اولین و مهم ترین سوالی که هر یک از شما در ذهن دارید، در مورد بازار کار برنامه نویسی و درآمد آن است.

بازار کار برنامه نویسی و متخصصان غیر متخصص!

همه روزه جمله هایی از قبیل: “این همه درس خوندیم آخرش هیچی” یا “کار نیست خیلی گشتیم” و “با مدرک لیسانس و فوق لیسانس کار گیر نمیاریم” و… را میشنوید.

درباره رشته های دیگری که در آنها تخصصی ندارم، قضاوت نمیکنم اما در رابطه با کامپیوتر باید یک جمله را بدانید: “یک برنامه نویس که کار پیدا نمیکند، یک برنامه نویس کم سواد و ناشی است“. در این رشته مهارت پیدا کنید و به هیچ وجه نگران کار پیدا کردن نباشید. متاسفانه به دلیل نبودن قانون کپی رایت در کشور ما، درآمد برنامه نویسی به اندازه سایر کشورها نیست اما با این وجود در هر شرایطی کار وجود خواهد داشت.

ضمنا به خاطر داشته باشید “تخصصتان را ارزان نفروشید”. متاسفانه بازار کار این حرفه به دلیل بی کفایتی بعضی از برنامه نویسان و فارق التحصیلان رشته کامپیوتر، کمی افت کرده است. اما تجربه ثابت کرده است که افراد نا متخصص، هرگز توانایی به اتمام رسانیدن پروژه های بزرگ را ندارند.

یک نکته برای کارفرمایان محترم :

مدیران عزیز! پروژه بزرگی که توسط یک کارآموز، یک برنامه نویس تازه کار با حقوق کم و … انجام میشود، هرگز نتیجه دلخواه را در بر نخواهد داشت و شما و مشتری را دچار یک دور باطل میکند. نهایتا به جایی خواهید رسید که مجبور میشوید پروژه قبلی را به طور کلی از دور خارج کرده و فاز تولید را از نو شروع کنید. این کار شما هم به خودتان ضربه خواهد زد و هم اعتماد عوام به صنعت آی تی و نرم افزار را از بین خواهد برد.