انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

درس اول – چه وقت باید کدها را اصلاح کنیم ؟

درس اول – چه وقت باید کدها را اصلاح کنیم ؟


این که چه وقت باید کدها را اصلاح کنیم سوالی است که در ذهن همه ما وجود دارد. آیا باید هر کدی را اصلاح کنیم؟ مهمتر از همه اینکه، کی باید از اصلاح دست بکشیم؟ در واقع چه وقت کد ما خوب و تمیز شده و دیگر نیاز نیست بیشتر از این مته به خشخاش بگذاریم.

چه وقت باید کدها را اصلاح کنیم ؟

وقتی در حال ویرایش یک کد و اضافه کردن امکانات به آن هستید

  • اصلاح کد به شما کمک میکند تا کد دیگران را راحت تر بفهمید.

اگر مجبورید با کد کثیف شخص دیگری سر و کله بزنید، ابتدا آنرا Refactor کنید. نه تنها راحت تر با آن کار خواهید کرد، بلکه کسانی هم که بعد از شما با آن کد سر و کار خواهند داشت، راحت تر خواهند بود.

  • Refactor کردین به شما کمک میکند تا امکانات جدید راراحت تر به برنامه اضافه کنید

قطعا اعمال تغییرات بر روی یک کد تمیزتر، ساده تر خواهد بود.

وقتی در حال فیکس کردن یک باگ هستید

یک باگ (باگ به انگلیسی یعنی حشره) در برنامه شما، دقیقا شبیه به یک حشره در دنیای واقعی است. این حشرات در تاریک ترین و کثیف ترین قسمت های کد شما زندگی میکنند!!! کدتان را تمیز کنید، تا این حشرات موذی را از بین ببرید.

در هنگام بازنگری کد

بازنگری کد، احتمالا آخرین فرصت شما برای Refactor کردن، قبل از عرضه محصول است. بهتر است این بازنگری ها را در گروه های بیشتر از ۱ نفر، انجام بدهید. مثلا به صورت ۲ نفره و با هم، کدتان را بازنگری کنید.

 

این ها مواردی هستند که به ما کمک میکنند تا بدانیم چه وقت باید کدها را اصلاح کنیم . اما در واقع این موضوع که درک کنیم چه وقت باید کدها را اصلاح کنیم ، تا حدی هم، تجربی است و در طول زمان، تسلطمان بر روی آن، بیشتر خواهد شد.

 

منبع انگلیسی

 


کلمات کلیدی :

نظر بدهید