انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم

برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم


اکثر ما می‌خواهیم برنامه نویسی و طراحی سایت را یاد بگیریم. اما در میان اینهمه تکنولوژی سر درگم شده ایم. نمی‌دانیم باید از کجا شروع کنیم . اولین راه حلی که به ذهنمان می‌رسد این است که به کلاس برویم… متاسفانه بیشتر آموزشگاه ها بیشتر به دنبال درآمدزایی هستند. نتیجه این می‌شود که تعداد زیادی دوره های بی‌ربط و ناکارآمد می‌بینیم. کلی هزینه میکنیم و آخرش هیچ! به سراغ کتاب ها می‌رویم. تقریبا تمام کتاب ها به دنبال این هستند که صفحاتشان را زیاد کنند تا قیمت کتاب بالا برود.

ما به دانشگاه رفته ایم. فارغ التحصیل شده ایم. زحمت کشیده ایم. اما حالا برای پیدا کردن کار مشکل داریم. تصمیم می‌گیریم با کارآموزی، کار را یاد بگیریم. شرکت هایی که خودشان از نظر علمی ضعیف اند، وقت ما را می‌گیرند و کارآموزی، تبدیل به بیگاری میشود.

از دوستانی که به نظر تجربه دارند می‌پرسیم. تجربه ها و راهنمایی های غلط آنها ما را به بیراهه میفرستد.

پس برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم؟

جواب این است که ابتدا باید بدانید دنبال چه هستید.

اول از همه چیز، به شما پیشنهاد میکنیم که مقاله های مقدمات برنامه نویسی را بخوانید. بعد تصمیم بگیرید که از کدامیک از دسته های زیر هستید:

اگر سلیقه هنری دارید و از خلق کردن لذت میبرید

احتمالا بهتر خواهد بود اگر به سمت طراحی وبسایت بروید و بیشتر بر روی طراحی ظاهر نرم افزارها و وبسایت ها متمرکز شوید. خیالتان از بابت پیدا کردن کار هم راحت باشد. این رشته هم در حال حاضر فرصت‌های شغلی زیادی دارد و هم در آینده. مهارت‌هایی که به آنها نیاز خواهید داشت، بیشتر شامل HTML و CSS و Java Script هستند. میتوانید درس‌های این رشته را از اینجا شروع کنید.

اگر اهل منطق و دو دو تا چارتا هستید و از سر و کله زدن با چالش ها لذت میبرید

اگر چنین شخصیتی دارید، احتمالا برنامه نویسی برای شما بهتر خواهد بود. در این رشته، مهارت های زیادی هستند که نیاز به یادگیریشان دارید. شما معمولا با کدها و عبارات منطقی سر و کار خواهید داشت و باید چالش های منطقی را حل کنید و با ایرادات سر و کله بزنید. زبان هایی مثل سی شارپ و PHP و جاوا در این دسته هستند. در کشور ما، مدیریت دیتابیس نیز جزو مهارت های مورد نیاز یک برنامه نویس است. بازار کار این رشته هم گرم است و خواهان زیادی دارد. اگر میخواهید شروع کنید، به اینجا بروید.

اگر کم حوصله تر هستید و میخواهید سریع تر به محصول برسید

اشتباه اکثر ما این است که فکر میکنیم طراحی سایت فقط با برنامه نویسی امکان پذیر است. در حالی که اگر شما کم حوصله هستید و به دنبال نتیجه گیری سریع تر هستید یا نمیخواهید کدنویسی کنید، میتوانید به سراغ سیستم های مدیریت محتوی مثل wordpress بروید. وردپرس یک سیستم برای طراحی وبسایت، بدون نیاز به کدنویسی است. میتوانید آموزش های مرتبط با وردپرس را از اینجا شروع کنید.

 

در هر حال هر کدام از این دسته ها را که انتخاب کردید، به خاطر داشته باشید همیشه میتوانید، مهارتتان را عوض کنید. پس زیاد نگران نباشید. اینکه بفهمیم باید از کجا شروع کنیم ،کمی زمان میبرد.

پیشنهاد میکنیم این مقاله را هم حتما مطالعه کنید.
نظر بدهید

6 دیدگاه برای “برنامه نویسی را از کجا شروع کنیم

 • Yousefi گفته
  21 مارس 17

  ممنون مهندس

 • Reza گفته
  21 مارس 17

  Agha matlabeton khaili khob bod ensafan be darde man mikhore ham tarahish ham WordPress

 • محمد صادق گفته
  21 مارس 17

  با سلام
  با توجه به تجربه شما در بازار کار،آیا زبان اسمبلی و بطور کلی برنامه نویسی سیستمی در ایران بازار کار خوبی دارد؟ممنون

  • علیرضا صبوئی گفته
   21 مارس 17

   سلام دوست خوبم.
   متاسفانه من به دلیل نوع کارم (دیتا اپلیکیشن ها) با برنامه نویسان سیستمی زیاد درگیر نبوده ام. اما تا جایی که تجربه من اجازه میدهد، ۲ نکته مهم وجود دارد:
   ۱٫ هیچ زمینه کاری ای، بدون کار نخواهد بود هر چند فراوانی کارها، متفاوت هستند.
   ۲٫ تجربه شخصی من به این شکل بوده است که معمولا برنامه های سیستمی نیز، از طریق کار با پورت ها در محیط سی شارپ انجام میشوند. برای مثال: زمانی که در یک شرکت بر روی فناوری های بیومتریک کار میکردیم، برای گرفتن دیتاها از پورت های ورودی، پورت را در محیط سی شارپ میخواندیم. بنابراین برنامه های سطح متوسط (کار با پورت ها) باز هم در محیط سی شارپ نوشته میشوند.
   و اما یک پیشنهاد شخصی: با توجه به اینکه در زمینه برنامه نویسی سیستمی تجاربی دارید، پیشنهاد میدهم سی شارپ یا سی را هم یاد بگیرید تا دستتان برای انتخاب فرصت های کاری، بازتر باشد.
   قطعا کسی که توانایی برنامه نویسی به زبان اسمبلی را دارد، خیلی خیلی ساده تر از دیگران، زبان های سطح بالا را یاد خواهد گرفت
   امیدوارم جوابم، برایتان کارآمد باشد.

 • poriya.t گفته
  21 مارس 17

  با سلام و عرض ادب میخواستم بدونم بازار کاری و جذب در کدام کشور ها بهتر است .

 • ابوالفضل گفته
  21 مارس 17

  برنامه ساختم