انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

از برنامه نویس نما ها دوری کنید!

از برنامه نویس نما ها دوری کنید!


این دومین مقاله از سری مقدمات برنامه نویسی است. در اولین مقاله توضیح دادیم برنامه نویس کیست و چه ویژگی هایی دارد . در مسیر برنامه نویس شدن، حرف های غلط زیادی خواهید شنید. جملاتی مثل: “اینو که همه میدونن. asp از php خیلی قوی تره”. “برنامه نویس خوب باید از dos شروع کنه”. “جوملا از نظر امنیتی ضعیفه”. “وردپرس مال تازه کاراس”. “شبکه از برنامه نویسی بهتره” و … تعداد زیادی برنامه نویس نما خواهید دید که باید از آنها دوری کنید.

در یک جمله باید به شما بگویم:

تمام کسانی که این قبیل حرف های نسنجیده را به خورد شما میدهند، مطلقا برنامه نویسان با تجربه و متبهری نیستند.

همیشه به خاطر داشته باشید: “ابزار مهم نیست. استفاده کننده ابزار مهم است“. متاسفانه اکثر کسانی که در مورد برنامه نویسی اظهار فضل میکنند و این قبیل نصایح را به خورد شما میدهند، شور برنامه نویسی دارند; نه شعور برنامه نویسی.

به خاطر دارم ۱۰ سال پیش که دانشجوی کامپیوتر بودم، دوستان زیادی داشتم که بر سر ۲ راهی “برنامه نویسی یا شبکه. مسئله این است” گیر افتاده بودند. هنوز هم که بعد از ۱۰ سال این دوستان را میبینم، بر سر همان ۲ راهی قدیمی هستند!

مشکل این قبیل آدم ها، تصمیم گیری برای انتخاب بین شبکه یا برنامه نویسی نیست. این افراد اصولا قصد یاد گرفتن ندارند. پس از افراد درست نصیحت بگیرید تا زمانتان به هدر نرود.

چطور برنامه نویس نما ها را بشناسم؟

تمام کسانی که بدون داشتن معلومات در یک زمینه کاری نظر میدهند، برنامه نویس نما هستند. چطور ممکن است برنامه نویسی که تا به حال فقط محیط ویژوال استودیو را دیده، بداند که امنیت جوملا یا ضعف وردپرس در چه حد است؟ پطور یک برنامه نویس ASP میتواند در مورد PHP که تا به حال حتی کدهای آنرا ندیده، نظر بدهد؟ چند نفر از کسانی که سنگ جاوا را به سینه میزنند، به اندازه دوست سی شارپ کارشان، پروژه های موفق تجاری تولید کرده اند؟ (مخصوصا از تمام زبان ها مثال زدم تا ناخواسته به گروه خاصی از همکارانم توهین نکرده باشم.)

تعصبات عامل نابودی هستند

نمیدانم چرا بعضی از برنامه نویس ها تا این حد در مورد زبان های برنامه نویسی متعصب هستند. واقعیت این است که انتخاب بهترین ابزار برای انجام یک پروژه، خودش یک مهارت است. شما هیچ وقت برای رنگ کردن یک دیوار کوچک، ۱۰۰۰ کیلو رنگ را آماده نمیکنید. برنامه نویسی هم همینطور است. محیط تولید پروژه را باید متناسب با ابعاد آن انتخاب کرد.
نظر بدهید

یک دیدگاه برای “از برنامه نویس نما ها دوری کنید!

  • حسین شهبازی گفته
    24 مارس 17

    سلام ، به نکته خیلی مهمی درباره شروع برنامه نویسی اشاره کردین ، ممنون