انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

چطور آگهی های استخدام خوب و بد را از هم تشخیص بدهیم؟

چطور آگهی های استخدام خوب و بد را از هم تشخیص بدهیم؟


آگهی های استخدام خوب و بد را چگونه بشناسیم. اصلا آگهی های استخدام خوب و بد یعنی چه؟

همه ما میتوانیم از طریق یک سرچ ساده در گوگل، به انبوهی از آگهی های استخدام برنامه نویس، مدیر پروژه، طراح سایت و … دسترسی پیدا کنیم. این آگهی ها بسیار زیاد هستند. ولی آیا همه آنها ارزشمند هستند؟ اصلا چطور باید آگهی های استخدام خوب و بد را از هم تشخیص بدهیم؟ قطعا همانطوری که برای یک کارفرما، گرفتن یک نیروی نامناسب خوب نیست، برای یک کارمند و برنامه نویس هم، مشغول شدن در جایی که مناسب نباشد، ناخوشایند است. در این مقاله، چند مورد از مطالبی را که باید در بررسی آگهی های استخدام خوب و بد برنامه نویس مد نظر داشته باشید، به شما نشان میدهیم. شاید بعضی از مطالبی که در این مقاله ذکر میشود، به مذاق بعضی از دوستان و همکارانم خوش نیاید. ممنون میشوم اگر دوستان با تجربه تر هم در کامنت ها نظراتشان را اعلام کنند.

قدم اول : سطح خودتان را بشناسید

دوستی داشتم که تمام دوره های آموزشگاه برنامه نویسی … را گذرانده بود. چندین میلیون پول هزینه کرده بود و هنوز دقیقا در نقطه ۰ بود. وقتی صحبت میکردیم، حرفش این بود که با این همه مدرک و تخصص، هنوز کاری ندارد. یک بار که صحبت میکردیم، تعارف را کنار گذاشتم و به دوستم گفتم، با سطح معلوماتی که تو داری، احتمالا به عنوان کارآموز هم قبولت نمیکنند. چون یکی از سیستم هایشان بیخود اشغال میشود! بعد به این دوستم گفتم که بیا و برای شروع، یک دیکشنری ساده بساز تا من بفهمم در چه سطحی هستی. کمی کمکت کنم تا پیشرفت کنی و بعد وارد بازار کار بشوی. از آن روز ۱ سال میگذرد و دوست من هنوز دیکشنری اش را نساخته و هنوز هم بیکار است.

بعضی از ما عادت کرده ایم که مدرک جمع کنیم. مدارک زیاد و تخصص… هیچ.

پس قدم اول این است که بدانیم کجا هستیم. صرف داشتن چندتا مدرک و خواندن ۱ پی دی اف، ما را برنامه نویس نمیکند.

برعکس این قضیه هم ضادق است. من برنامه نویس هایی را دیده ام که تخصص های فوق العاده اما اعتماد به نفس های پایین داشته اند. این دسته از آدمها، بزرگترین خیانت را به بازار کار برنامه نویسی میکنند. چرا که ارزش این بازار را کم میکنند.

پس ما یا مبتدی هستیم یا حرفه ای یا متوسط. خوب این قدم اول است. حالا باید آگهی ها را بررسی کنیم.

در مسیر هدفتان باشید

یکی از کارهای اشتباهی که خودمن هم زیاد انجام داده ام، این بوده که در هر سازمانی که با حقوق درخواستی ام موافقت کرده است، کار کرده ام. احتمالا میپرسید خوب ایراد این موضوع کجاست؟ ایراد این موضوع اینجاست که باید هدفتان را مشخص کنید. استخدام شدن شما باید در جهت تحقق هدفتان باشد. برای مثال، هدف من این بوده است که یک مدیر پروژه موفق باشم. حالا اگر جایی استخدام شوم که قرار است به صورت فول تایم، باگ های یک نرم افزار کوچک را فیکس کنم، در مسیر هدفم نیستم و این غلط است. حتی اگر حقوق بالایی بگیرم.

منظورم این نیست که از روز اول باید مدیر پروژه بشوم. اما من سال های سال قبل، خاک خوری های فیکس کردن باگ ها رو گذرانده ام. پس اگردر شروع هستید، از قدم های کوچک شروع کنید و قدم به قدم جلو بروید.

شما کارگر نیستید!

دوستان عزیزم. شما کارگرنیستید. پس اگر شرکتی، احترام شما را تا حد یک کارگر ساختمانی پایین میاورد، تشکر کنید و جلسه مصاحبه را ترک کنید. شما یک نیروی فنی تخصصی هستید. یادتان باشد:

مصاحبه کاری، بازجویی نیست. یک گفت و گوی تجاری است. قرار نیست یک نفر بازجویی کند و شما جواب بدهید.

 

تناقض ها تناقض ها تناقض ها در آگهی های استخدام خوب و بد

خوب حالا که مقدمات را میدانیم، میخواهیم از بین آگهی ها، انتخاب کنیم. طبعا اگر تازه کار هستید،انتخابهای چندانی ندارید و هر جایی برای شما میتواند مفید و باعث کسب تجربه باشد.

اما اگر برنامه نویس متوسط یا رو به بالا هستید، باید انتخاب های درستی کنید. برای اینکه آگهی های کم ارزش و بی ارزش را از دور خارج کنید، به چند نکته دقت کنید:

 • اگر شرکتی، مرتبا برای یک پست آگهی میدهد، به احتمال زیاد، افرادی که در آن پست مشغول میشوند، بعد از یک ماه از آن شرکت فرار میکنند. متاسفانه در کرج این موضوع خیلی فراوان است.
 • اگر شرکتی آگهی استخدام داده و ۲۰ تخصص را همزمان میخواهد. مثلا برنامه نویس Asp.net مسلط بر HTML و سی اس اس و جی کوئری و… در این قبیل شرکت ها شما آچار فرانسه هستید و باید همه کارها را انجام بدهید
 • مهمترین چیزی که باید به دنبال آن باشید، تناقض ها هستند. مثلا فلان شرکت به دنبال مدیر پروژه اسکرام است و از مدیر پروژه اسکرام توقع دارد که بتواند تحلیل نیازمندی ها راانجام بدهد. این آگهی، سراسر تناقض است. در اسکرام، کلمه مدیر پروژه وجود ندارد! ما product owner و scrum master داریم. در اسکرام تحلیل نیازمندی ها با product owner است. بنابراین، این شرکت فقط شنیده است که اسکرام خوب است و تصمیم گرفته یک مدیر پروژه اسکرام استخدام کند!!! البته این موضوع، به خودی خود بد نیست اما یک زنگ خطر است و در موقع مصاحبه، شما باید دقت کنید.

روز مصاحبه

جلسه مصاحبه، بسیار بسیار مهم است. شما قرار است یک گفت و گوی کاری داشته باشید. پس دقت کنید که : اجازه ندهید شما را بازجویی کنند

خواسته ها و هدف هایتان را مطرح کنید و بگویید که میخواهید در این شرکت چه کاری انجام بدهید و چه کاری را نمیخواهید انجام بدهید. خواهشا به یاد داشته باشید که کسی با استخدام کردن شما، به شما لطف نمیکند. شما قرار است با هم همکاری کنید.

 • در موقع مصاحبه، مصاحبه کننده را تحلیل کنید. آدم های کوچک، از در تخریب شما بر می آیند. در حالی که حرفه ای ها، با متانت تمام، از شما درباره تجارب و تخصص هایتان میپرسند.
 • شخصیت مصاحبه کننده را محک بزنید. همانطور که مصاحبه کننده(خصوصا اگر مدیر باشد) در جلسه مصاحبه با شما برخورد میکند، همانطور هم در موقع کار با شما برخورد خواهد کرد. پس قطعا شما دوست ندارید مدیری داشته باشید که از در تخریب شما بر بیاید و توی سرتان بزند.
 • حرف های غلط. حرف های غلط مصاحبه کننده، علامت های پر رنگ شرکت های بیمار هستند. دقت کنید که اگر کسی مسائل فنی را به غلط به شما ارائه میکند و روی حرف غلطش پافشاری میکند، آدم خطرناکی است.

رزومه خوب!

یک رزومه خوب داشته باشید. این موضوع خیلی مهم است. رزومه شما، شخصیت شماست. بی شخصیت نباشید. کم شخصیت نباشید! اگر به اصول نگارش یک رزومه خوب علاقه مندید، حتما مقاله چطور یک رزومه برنامه نویسی خوب بنویسیم را مطالعه کنید.

دفعه دیگری که در حال دیدن آگهی های استخدام بودید، به تکنیک های تشخیص آگهی های استخدام خوب و بد دقت کنید.
نظر بدهید

6 دیدگاه برای “چطور آگهی های استخدام خوب و بد را از هم تشخیص بدهیم؟

 • احمد گفته
  31 آگوست 17

  سلام و درود بر شما
  من قبلا پروژه برنامه نویسی انجام دادم اما نه به شکل استخدام و البته نه از این نوع
  منتها با این وصف شما میشه گفت استخدام را باید فاکتور بگیریم چون به نظرم یه برنامه نویس نتونه تو یه همچین جوی کار کنه

  • علیرضا صبوئی گفته
   31 آگوست 17

   نه دوست خوبم. لزوما اینطور نیست. شرکت های فوق العاده زیادی در زمینه برنامه نویسی و تولید نرم افزار وجود دارند.

 • علیرضا گفته
  31 آگوست 17

  غلط املایی پاراگراف روز مصاحبه خط اول مهم درسته نه محم

  • علیرضا صبوئی گفته
   31 آگوست 17

   علیرضای عزیزم. ممنون ازدقت نظرت. برطرف شد.
   متشکرم.

 • امیرحسین گفته
  31 آگوست 17

  بسیار عالی
  من برنامه نویس مبتدی هستم و تا بحال چندتایی مصاحبه داشتم ولی این مقاله کمک بزرگی برای مصاحبه پیش روی من خواهد بود.

  • علیرضا صبوئی گفته
   31 آگوست 17

   ممنون از تعریفت امیر حسین عزیزم