انجمن برنامه نویسان البرز

تبلیغات

Remote Debugging در محیط ویژوال استودیو

Remote Debugging در محیط ویژوال استودیو


آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که کدهایتان با موفقیت بر روی سیستم شما اجرا شده است اما بر روی سیستم مشتریان یا مسئولان تست، خطا داشته است؟ در این مواقع ما معمولا درمانده میشویم که چه کار باید بکنیم؟ چطور بفهمیم خطا از کجاست؟ خبر خوش این است که در محیط ویژوال استودیو ابزاری به نام Remote Debugger وجود دارد که به شما کمک میکند تا برنامه را از روی یک سیستم دیگر دیباگ کنید! یعنی شما EXE برنامه را میسازید و بر روی سیستم دیگری اجرا میکنید اما بر روی سیستم خودتان دیباگ میکنید! به این روش Remote Debugging میگویند.

Remote Debugging چگونه کار میکند؟

روش کار ساده است. ویژوال استودیوی شما از طریق یک برنامه واسط، به نسخه EXE که بر روی کامپیوتر دیگری است، قلاب میشود و با اجرای برنامه بر روی کامپیوتر دیگر، دستورات به ویژوال استودیو ارسال میشوند.

برای شروع باید چه کاری کنیم؟

برای شروع چند پیش نیاز لازم است:

  • بر روی سیستم خودتان نیاز به نصب چیزی ندارید. همان ویژوال استودیو کافی است.
  • بر روی سیستم شخص تست کننده، لازم است که نرم افزار Remote Debugging را نصب کنید

لینک دانلود ریموت دیباگر برای ویژوال استودیو ۲۰۱۵ آپدیت ۳

لینک دانلود ریموت دیباگر برای ویژوال استودیو ۲۰۱۵ آپدست های قدیمی تر

اگر از نسخه دیگری از ویژوال استودیو استفاده میکنید، در گوگل سرچ کنید: Download Remote Debugger Tools For Visual Studio X

که ‘X’ نسخه ویژوال شما است.

  • مطمئن شوید فایروال ها خاموش هستند.
  • برنامه خودتان را در حالت DEBUG کامپایل(build) کنید و فولدر دیباگ را با تمام فایل های درونش بر روی سیستم Tester کپی کنید. (دفت کنید که در فاصله دیباگ کردن برنامه، آنرا Rebuild نکنید چون یک بار دیگر مجبور میشوید فولدر debug را کپی کنید)
  • برنامه Remote Debugging را بر روی سیستم Tester اجرا کنید. تا پنجره زیر نمایش داده شود.

Remote Debugger

  • مطمئن شوید سیستم ها شبکه هستند و با هم ارتباط دارند.
  • بر روی سیستم خودتان، در نرم افزار ویژوال استودیو سورس را باز کنید(اگر از قبل باز نیست) و از منوی بالا گزینه دیباگ و سپس Attach To Proccess را انتخاب کنید.

Attach To Proccess

  • نرم افزارتان را که بر روی سیستم Tester کپی کرده بودید اجرا کنید.
  • پس از کلیک بر روی Attach To Proccess بر روی سیستم خودتان، پنجره زیر باز میشود که در آن باید آی پی سیستم Tester را وارد کنید و از پنجره Available Proccesses نام برنامه خودتان را انتخاب کنید و دکمه Attach را بزنید تا ویژوال استودیو به آن وصل بشود:

برنامه شما به ویژوال استودیو وصل شده است. حالا میتوانید هرجایی از کد را Break Point بگذارید و در صورتی که با برنامه از روی سیستم Tester کار کنید، Break Pointها بر روی سیستم شما، فعال میشوند!!!
کلمات کلیدی :

نظر بدهید